107,6 FM

Mniej wiedzy, więcej doświadczenia Pana Boga

O młodych w Kościele, o tym jak przygotować ich do bierzmowania i do podejmowania życiowych decyzji, rozmawiano podczas 51. Tygodnia Eklezjologicznego na KUL.

Tydzień Eklezjologiczny, który w tym roku odbywa się już po raz 51., przebiega pod hasłem "Młodzi w Kościele". Rozpoczęło go spotkanie biskupów, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami związanymi z formacją religijną młodych ludzi. 

Zdaniem biskupa Marka Solarczyka młodzi w Kościele byli, są i będą, bo są jego częścią i tak naprawdę wcale ich nie ubywa z jego ram. Kluczem zaś do dotarcia do współczesnej młodzieży jest bycie z młodymi w miejscu, w którym aktualnie się znajdują.

- Młodzi ludzie chcą, by księża byli razem z nimi, mamy więc słuchać i rozeznawać jak to "bycie" powinno wyglądać - podkreślał biskup Marek, przywołując swoje osobiste doświadczenia związane z gimnazjalistami, z którymi aktualnie pracuje. Zwrócił on także uwagę na fakt, że jednym z głównych zadań duszpasterskich jest pomoc młodemu człowiekowi, by odkrył on piękno i sens własnego życia, żeby umiał poznać siebie. 

Biskup Solarczyk zaznaczył, że warto siać i nie czekać z utęsknieniem na owoce, trzeba jednak samemu dawać świadectwo. - U Boga nie ma tzw. międzyczasu - mówił. - Każda sytuacja jest cenna i warto ją wykorzystać.

O przygotowaniach młodzieży do bierzmowania tak, by doprowadzić do wiary, mówił bp Wojciech Osial. Zwrócił uwagę, by podczas spotkań w parafii z młodymi bardziej skoncentrować się na ich charakterze duchowym. -  Mniej wiedzy, a więcej doświadczenia Pana Boga - przekonywał. - Szkoda, że na egzaminie przed bierzmowaniem nikt nie pyta kandydata, kim dla niego jest Pan Jezus. 

Biskup Osial zwrócił też uwagę na konieczność położenia większego nacisku na rodzinę, bardziej niż na samego bierzmowanego. - Mam świadomość, że to bardzo trudne, bo sam przygotowałem młodzież do bierzmowania. Czuję jednak, że to jest właśnie najważniejsze. Wielkim problemem jest udział rodziców w przygotowaniu do bierzmowania. Oni się nie pojawiają na tych spotkaniach a czasami nie ma ich nawet na bierzmowaniu .

Zdaniem łowickiego biskupa pracę z młodzieżą trzeba więc zacząć od rodziców. - Nie rozliczać ich, nie oskarżać ale spróbować znaleźć jakąś więź - tłumaczył.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Adam R.
  25.02.2019 15:30
  „Mniej wiedzy”… obawiam się, że to droga do popadnięcia w herezję. Prawie wszystkie zaczynały się od tego, że komuś wydawało się, że ma rację, bo „bardziej czuje”, bo mu się wydaje itp.
  doceń 4
 • Jerz.
  25.02.2019 15:36
  "(...) jednym z głównych zadań duszpasterskich jest pomoc młodemu człowiekowi, by odkrył on piękno i sens własnego życia, żeby umiał poznać siebie. (...)"
  Kiedyś w duszpasterstwie było coś o Bogu, czy jakoś tak...
  doceń 3
 • A
  25.02.2019 20:04
  Przy obecnym stanie ignorancji religijnej zalecanie przez biskupa jeszcze "mniej wiedzy" wydaje się bardzo ryzykowne.
 • gośćKA
  26.02.2019 13:10
  Dobrze jest , kiedy duszpasterze towarzyszą młodym ludziom i w nauce, i w pracy, i zabawie, ale przede wszystkim w liturgii, w modlitwie , a okazje do tego są - tylko skojarzyć :-)
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama