107,6 FM

"Biskupi się zmieniają. Czuję to w atmosferze naszych rozmów"

Odwołując się do wypowiedzi arcybiskupa Luksembura Jean-Claude Hollericha, francuski dziennik "La Croix" podsumowuje zakończone w Rzymie spotkanie nt. nadużyć seksualnych jako "cztery dni, które odmieniły biskupów".

Jako przyczynę przemiany, która w ciągu czterodniowego spotkania miała się dokonać wśród obecnych w Rzymie hierarchów, francuski dziennik podaje ich spotkanie z ofiarami nadużyć seksualnych. "Biskupi się zmieniają. Czuję to w atmosferze naszych rozmów. Na początku miałem wrażenie, że nastawialiśmy między sobą bariery, ale one pękły. Papież jest niezwykle mądry. On wie, że nie można zmienić Kościoła nakazami, które przychodzą z góry, ale, że należy odmienić ludzkie serca" - mówił abp Jean-Claude Hollerich z Luksemburga, którego cytuje gazeta. "La Croix" zauważa, że ta metoda, "niezwykle jezuicka" połączona była z bardzo jasnym wyłożeniem papieskiego stanowiska wobec problemu nadużyć, wyrażonego w dziewięciu wystąpieniach jego bliskich współpracowników, które odbyły się w ciągu trzydniowego spotkania.

"Linia, którą Franciszek wyznacza w kwestii nadużyć ma na celu nie tylko wymierzyć karę, ale też zapobiegać, powstrzymywać i potępiać [nadużycia] w Kościele" - czytamy w "La Croix". Wielkie znaczenie tego spotkania na szczycie i determinację Ojca Świętego w zwalczaniu nadużyć seksualnych w Kościele doskonale ilustrowało też miejsce celebracji niedzielnej Eucharystii, wieńczącej spotkanie. "Od Henryka IV w Canossie po bitwę pod Lepanto - potężne freski w Sali Tronowej Pałacu Apostolskiego opowiadają o władzy papieża" - zauważają autorzy. W tym kontekście też przywołują słowa abp. Marka Coleridge'a z niedzielnej homilii, który przypomniał, że władza musi doświadczyć "rewolucji kopernikańskiej", takiej jak ta, która dokonała się w tych dniach w sercach obecnych w Rzymie biskupów.

"Dla nas rewolucją kopernikańską jest odkrycie, że ci, którzy doświadczyli nadużyć nie obracają się wokół Kościoła, ale że Kościół obraca się wokół nich. Odkrywając to, możemy zacząć patrzeć ich oczami i słyszeć ich uszami; a kiedy tego dokonamy, świat i Kościół się wyraźnie odmienią. To jest rewolucja, której potrzebujemy" - te słowa hierarchy przywołuje gazeta. Podkreśla też duże znaczenie wypowiedzi kobiet, które zabierały głos podczas spotkania i do których odwoływał się sam papież, mówiąc o kobiecym geniuszu objawiającym się w Kościele.

« 1 »
 • ART
  25.02.2019 15:31
  Peem tak:
  Jest wspaniale. Po zbóju jest! W Hoolli –wódzie co dzieje się - to wiemy!

  U nas , się zaczyna dopiero!
  Patrzcie na Onet: < Uwaga! TVN: 11-latka oskarża o molestowanie pięciu mężczyzn. >
  Zwróćcie uwagę: Siedzą dranie!!! Nikczemnicy! Gwałciciele! Siedzą!!! Siedzą! Rozumiecie?
  Wystarczy oskarżyć !!! A SYSTEM zadba! Bo dzieci to świętość! Prawa dorosłych tyle znaczą co prawa nienarodzonych!
  I to się nie zmieni szybko! Czemu?
  A proszę: „„Prowadzący audycje cykliczna staje siie zakłądnikiem całej ekipy realizujacej taki program (audychję). To z reguły jest kilkadziesiat osób, ktorych nie ogląda sie na wizji. To zespól rtechnoczny, zes[pól redaktporów pomocniczych, kierowników produkcji, scenografów, dźwiękowców, a nawet personeliu, który rozciaga kable, instaluje mikrofony, oswietlenie, sprawdza nagościenie, przestawia meble i wyposazenie, a po audycji to wszystko sprząta. Etc., etc.
  ONi wszyscy zyją z honorarió za realizacje programu. I ktoś, kto dostał "przydział" na prowadzenie audycji cyklicznej musi ja zrobić, obojetnioe z kim i obojętnioe na jaki temat.”
  To z Internetu. Od siebie dodam iż jeszcze adwokaci czyhają na łatwy pieniądz. Ten przemysł zniknie gdy „trafią” w końcu na kogoś (coś”) silnego kto da w łeb oszczercom. A gazety którym zdycha nakład! A polityki co to do Brukseli chco po łatwo kase a mądrości za grosz…ale plugawem językiem…

  Księża już się nie dadzą. Ale są jeszcze lekarze, nauczyciele, kolejarze, budowlańcy… i my zwykli zjadacze chleba!
  Kolejni frajerzy do oskubania!
  Trolle internetowe forum tego też bezpieczni nie są !!! Na każdego z nas może popaść!!! Polowanie na czarownice to nie wymysł… Pamiętacie z historii jak wykopywano trupy by nad nimi sąd zrobić i ich powiesić , ye trupy? Czy to nie dzieje się aby w Gdańsku? Wszystko już było! Nie dziwmy się więc.
  UWAŻAJCIE! Idą po nas!
  doceń 0
 • gut
  25.02.2019 16:10
  Pokolenie 68'
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama