107,6 FM

Rzecznik KEP: Wszystkie przypadki pedofilii są zgłaszane do Watykanu

Wszystkie przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, o których powiadamiane są diecezje, od 2001 r. zgłaszane są do Watykanu - podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w przekazanym PAP we wtorek komunikacie.

Dodał, że dzieje się tak na podstawie dokumentu motu proprio Jana Pawła II "Sacramentorum sanctitatis tutela" z 2001 r. Zgodnie z nim, informacje o nadużyciach, które docierają do diecezji, następnie kierowane są do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

"Nie ma mowy o ukrywaniu patologii i zamiataniu spraw pod dywan. Kościołowi w Polsce zależy, by być w tych kwestiach transparentnym. Od lat powtarzamy: zero tolerancji dla pedofilii w Kościele i w społeczeństwie, niezależnie od tego, kto jest sprawcą. Oprócz stosowania norm z 2001 roku, od 2009 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła szereg dokumentów i procedur, których podstawowym celem jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, i wykrywanie osób, które mogą im zagrażać" - zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.

Podkreślił, że "pedofilia jest przestępstwem, którego dopuszczają się przedstawiciele różnych grup społecznych, dlatego w jej zwalczaniu konieczne jest współdziałanie wielu instytucji i środowisk oraz edukacja dzieci i młodzieży w zakresie zagrożeń".

Rzecznik episkopatu Polski przypomniał też, że kilka lat temu z inicjatywy Kościoła powstało Centrum Ochrony Dziecka, które przeszkoliło już około ponad trzy tysiące duchownych w kwestii zapobiegania przestępstwu wykorzystywania małoletnich. W każdej diecezji jest delegat zajmujący się ochroną dzieci i młodzieży. "Ofiary przestępstw seksualnych mogą otrzymać pomoc psychologiczną, prawną oraz duchową" - zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.

« 1 »
 • GOSC
  26.02.2019 18:13
  Raport przekazany papieżowi dowodzi, że jednak nie wszystkie przypadki były zgłaszane.
  doceń 1
 • jola1954
  27.02.2019 15:12
  Jak jest tak wspaniale,to dlaczego jest tak źle.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama