107,6 FM

Zmarł Ernst-Wolfgang Böckenförde - bliski Janowi Pawłowi II prawnik i konstytucjonalista

W wieku 88 lat zmarł niemiecki konstytucjonalista i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego Ernst-Wolfgang Böckenförde. Za jego czasu w Trybunale w Karlsruhe zapadło wiele ważnych decyzji. Był członkiem Bawarskiej Akademii Nauk i wydawcą cenionego czasopisma poświęconego państwowości i historii konstytucji „Der Staat” (Państwo) w Heidelbergu. Wiele lat przewodniczył Radzie Naukowej Instytutu Nauk o Człowieku we Wiedniu i uczestniczył we wszystkich organizowanych przez Jana Pawła II spotkaniach w Castel Gandolfo.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i Kościół katolicki kraju wyrazili uznanie dla zasług Zmarłego jako „wielkiej osobowości, która odcisnęła ślad w sferze demokracji, państwa prawa i kultury kraju”. Według prezydenta Böckenförde był jedną z niewielu osób, którym udawało się łączyć dyskusję publiczną z zasadami konstytucyjnymi. „Gdy chodziło o stosunki między światem polityki i religii, państwa i Kościoła, wolność jednostki, ograniczenie władzy państwowej i budowanie państwa prawa, jego udział w dyskursie publicznym był zawsze cenny i miarodajny”, stwierdził prezydent Steinmeier.

Również dla arcybiskupa Fryburga Stephana Burgera Böckenförde kształtował sprawiedliwe społeczeństwo. Okazał się ważnym głosem w centralnych kwestiach, np. ochrony życia czy bioetyki. Jako naukowiec i sędzia wywarł duży wpływ na rozwój Niemiec, jako państwa prawa i ładu społecznego, podkreślił abp Burger.

Böckenförde pochodził z Kassel. Doktor nauk prawnych był wykładowcą na uniwersytetach w Heidelbergu, Bielefeld i Fryburgu Bryzgowijskim. W 1983 wszedł z ramienia socjaldemokratów do Trybunału Konstytucyjnego, w którym pracował do 1996.

Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał pięć doktoratów honoris causa, m.in. wydziałów teologii katolickiej uniwersytetów w Bochum i Tybindze. W uznaniu zasług politycznych otrzymał w 2004 r. Nagrodę Hanny Arendt, a w 2016 Federalny Krzyż Zasługi. Ówczesny prezydent Niemiec Joachim Gauck chwalił wówczas Böckenfördae’a jako przekonanego chrześcijanina, demokratę i budowniczego mostów między państwem a Kościołem. Tego głęboko wierzącego katolika papież Jan Paweł II uhonorował komturią Orderu św. Grzegorza.

Gdy w 2004 roku otrzymał Nagrodę Romano Guardiniego, podkreślił, że jest ona "ukoronowaniem jego wieloletnich starań o właściwe pojmowanie odpowiedzialności Kościoła w świecie i uczestniczenia w jego urzeczywistnianiu".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama