107,6 FM

"Starsi toną w morzu wódki, a dzieci i młodzież w morzu piwa"

Pod hasłem "Młodzi trzeźwi i wolni" przebiegać będzie w dniach 3-9 marca 52. Tydzień o Trzeźwość Narodu - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski.

Inspiracją do wyboru hasła był m.in. Synod Biskupów nt. "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania", który odwołuje się do trudnej sytuacji, w jakiej żyją młodzi. "Jest to też ważny etap w realizacji Narodowego Programu Trzeźwości. Odpowiedzialność za trzeźwość młodych, czyli za ich trzeźwe myślenie, za ich bycie wolnymi od wszelkich uzależnień spoczywa na wszystkich dorosłych, zwłaszcza na rodzicach, kapłanach, nauczycielach i wychowawcach" - podkreślił bp Bronakowski.

Przypomniał jednocześnie, że w przesłaniu Narodowego Kongresu Trzeźwości, który odbył się w 2017 r., delegaci ze wszystkich polskich diecezji zwrócili się z prośbą do duszpasterzy i wiernych świeckich o wzmożoną modlitwę o trzeźwość, a także aktywizację grup i środowisk troszczących się o wychowanie dzieci i młodzieży w abstynencji.

"Jakże często młodzi ludzie stają się niewolnikami świata elektroniki i internetu. Nie wyobrażają sobie życia bez smarfonów i aplikacji, z których korzystają właściwie nieustannie. Stają się zakładnikami świata gier i portali, narkotyków i tytoniu. Jednak w największym stopniu są ofiarami alkoholu" - mówił bp Bronakowski. Dodał, że hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu brzmi "Młodzi trzeźwi i wolni", gdyż tylko wtedy mogą być "przyszłością Kościoła i narodu".

Na postawione przez siebie pytanie, czy jako dorośli nie mamy sobie nic do zarzucenia, hierarcha odpowiedział: "w Polsce starsi toną w morzu wódki, a dzieci i młodzież w morzu piwa". "Jest to nasz podstawowy problem, który generuje kolejne problemy, kolejne zagrożenia i nałogi. Jesteśmy świadomi, że nadmierna akceptacja alkoholu, proalkoholowa mentalność to jedna z najpoważniejszych narodowych wad, z którymi musimy odważnie walczyć" - zaznaczył biskup. Dodał, że walka o trzeźwość narodu "jest walką z terrorem alkoholowym", a reklama alkoholu "powinna być całkowicie zakazana".

Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych - poinformował bp Bronakowski - przygotował Vademecum na rok 2019. "Jego głównym tematem jest właśnie wychowanie młodzieży w wolności od wszystkiego, co szkodzi i co oddala od szczęścia. Wsparcie i pomoc wychowawcza, jakiej młodzi ludzie potrzebują, by wzrastać w miłości i wolności dzieci Bożych, wymaga współdziałania wielu środowisk, w tym wspólnot Kościoła" - zaznaczył hierarcha.

Bp Bronakowski podkreślił też, że w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu, musimy po raz kolejny uświadamiać społeczeństwo, jak poważnym problemem jest nadużywanie alkoholu w Polsce. "Nasz sprzeciw budzi wszechobecna reklama alkoholu, a także to, że w krajobraz naszych miast, miasteczek i wsi wpisały się na stałe tak liczne punkty sprzedaży alkoholu. Te punkty są niczym komórki nowotworowe, które za aprobatą wielu samorządowców mnożą się niszcząc zdrowie naszego narodu, zwłaszcza młodego pokolenia. Jeżeli tego powstrzymamy, wkrótce może być za późno" - ocenił biskup.

Mimo tych negatywnych procesów - jak zaznaczył bp Bronakowski - mimo "wielkiej siły środowisk promujących alkohol, mimo wciąż powszechnej mentalności proalkoholowej rozpowszechnianej w naszym narodzie, nie możemy się zniechęcać, nie możemy zaprzestać działalności promującej trzeźwość i abstynencję".

Hierarcha podkreślił też, że trzeba przeciwstawić się potężnemu alkoholowemu lobby. "Z taką prośbą i nadzieją zwracamy się do władz naszej ojczyzny, które kiedyś obiecały dobrą zmianę. Taka dobra zmiana musi się dokonać także w odniesieniu do ochrony trzeźwości" - zaznaczył bp Bronakowski.

Poinformował też, że w Polsce żyje prawie milion osób uzależnionych od alkoholu, a już ponad milion dzieci żyje w rodzinach z problemami alkoholowymi, natomiast ponad dwa miliony doświadcza przemocy w rodzinach na tle alkoholowym. W Polsce przypada spożycie 10 litrów czystego alkoholu na osobę, a do tego trzeba jeszcze doliczyć od 2 do 3 litrów alkoholu nierejestrowanego. "Te przerażające liczby spożycia alkoholu, liczby mówiące o skutkach nałogu, niestety już nie robią większego wrażenia na wielu słuchaczach" - zaznaczył bp Bronakowski.

Konsultor Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych ks. Marek Dziewiecki podkreślił, że punktem wyjścia w realizacji Narodowego Programu Trzeźwości "jest troska o rodzinę, bo los dzieci i młodzieży zależy od rodziny, gdyż ponad milion rodzin jest uzależnionych od alkoholu". Dodał, że w tej kwestii potrzebny jest również wysiłek Kościoła. "Gdy w zintegrowanym działaniu wszystkich form duszpasterstwa i wszystkich ludzi dobrej woli w naszej ojczyźnie podejmiemy trud wychowania młodego pokolenia w wolności do prawdy, miłości i odpowiedzialności, wtedy zaczniemy skutecznie chronić dzieci i młodzież przed wszystkimi wypaczonymi i nieszczęsnymi sposobami korzystania z daru wolności, w tym także przed takimi sposobami myślenia, przeżywania i postępowania, które prowadzą do nietrzeźwości i jej katastrofalnych skutków. Rozmiary zagrożeń w tej dziedzinie przyjęły już rozmiary epidemii i klęski społecznej. Badania potwierdzają, że ok. 90 proc. piętnastolatków ma już za sobą inicjację alkoholową. Co trzeci piętnastoletni chłopak i co czwarta piętnastoletnia dziewczyna przyznaje się w anonimowych ankietach do upicia przynajmniej raz w ciągu ostatniego miesiąca" - zaznaczył ks. Dziewiecki.

Jego zdaniem, "wolność to coś więcej niż trzeźwość, bo ludzie wolni to ci, którzy mają władzę nad sobą".

« 1 »
 • nika
  01.03.2019 10:18
  10 litrów czystego alkoholu na osobę. Z oseskami i niedołężnymi starcami. To na takiego aktywnego życiowo od 15 roku życia ile? ... Statystyka gorsza niż za czasów, kiedy powstawała Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Ale kto by tam "browarek" traktował jako alkohol...
  doceń 3
 • Kocór
  01.03.2019 11:49
  Organami, które mogą wydać zezwolenie na sprzedaż alkoholu, są odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta (dla sprzedaży detalicznej) oraz marszałek województwa lub minister właściwy do spraw gospodarki (dla sprzedaży hurtowej). Jeżeli przedsiębiorca zamierza sprzedawać alkohol na imprezie, która odbędzie się na otwartym powietrzu, może on ubiegać się o jednorazowe zezwolenie na sprzedaż alkoholu.
  Podstawą prawną jest Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, Kodeks postępowania administracyjnego oraz akty prawa miejscowego zależnie od miejsca prowadzonej działalności (np. Uchwała Rady Miejskiej ). Na takich stanowiskach są katolicy związani nawet z Kościołem. Wybierani przez mieszkańców którzy są też katolikami w powinni wiedzieć o szkodliwości spożywania alkoholu. Za "komuny" były większe restrykcje dotyczące sprzedaży i spożywania alkoholu. A teraz? Na imprezach sportowych, plażach ," ogródkach piwnych" dyskotekach itp.
 • Władysław
  02.03.2019 18:59
  Skoro tyle sprzedaje się alkoholu to może na początek TvP zrezygnuje z reklamy chociażby piwa.Sklepy nie zbiednieją a dzieci i młodzież nie będzie demoralizowana.Od czegoś choćby małego kroczku wypada zacząć. Do dzieła p.Kurski.Mniej chwalenia się a więcej działania.
  doceń 4
 • Gość
  03.03.2019 13:19
  A wszystko mimo apeli hierarchów o "trzeźwy sierpień", "trzeźwy Wielki Post", "trzeźwą Pierwszą Komunię św"... Może warto zmienić metody, bo te apele i akcje po prostu nikogo już nie interesują. Tylko hierarchom się wydaje, że ktoś ich głosu słucha. No i że w ten sposób Kościół coś dla trzeźwości w Polsce "robi". Apeluje!
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama