107,6 FM

Co szósty Polak widzi pozytywny wpływ zakazu handlu na zawartość portfela

Pozytywny wpływ zakazu handlu na zawartość portfela widzi co szósty Polak - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najwięcej zaoszczędzili 18-24 latkowie, co pokazuje, kto najchętniej korzystał z otwartych w niedziele galerii handlowych.

Jak wskazali autorzy badania "Wpływ niedziel wolnych od handlu na budżet domowy", coraz większa liczba niedziel z zamkniętymi sklepami nie pozostała obojętna dla portfeli Polaków. 16 proc. badanych deklaruje, że dzięki niehandlowym niedzielom obniżyli wydatki, a 6 proc., że wydaje więcej niż wcześniej.

Zakaz handlu w największym stopniu wpłynął na budżety respondentów między 18 a 44 rokiem życia. O oszczędnościach w tych grupach wiekowych mówi od 19 do 24 proc. ankietowanych.

Najwięcej zaoszczędzili 18-24 latkowie, co pokazuje, kto najchętniej korzystał z otwartych w niedziele galerii handlowych - wskazano. Jednocześnie między 7 a 9 proc. badanych 18-44 latków, po niespełna roku obowiązywania nowych reguł, zaczyna wydawać więcej.

Wizyty w sklepach zastępują zakupami w sieci, spotkaniami towarzyskimi, wyjściami do restauracji, kina, teatru czy na koncerty, co zmusza do głębszego sięgnięcia do kieszeni. Na handlowe niedziele w najmniejszym stopniu nastawione było najstarsze pokolenie. Dziewięciu na dziesięciu seniorów nie zmniejszyło, ani nie zwiększyło swoich wydatków po zamknięciu sklepów.

"Na zamknięciu sklepów korzysta przede wszystkim e-commerce, choć wciąż jeszcze do sklepów w sieci nie zostały przekierowane wszystkie wydatki, które trafiały do sklepów stacjonarnych. Nie ma jednak wątpliwości, że jest to tylko kwestia czasu i e-handel o tym wie, o czym świadczy m.in. dynamiczny wzrost liczby nowo uruchamianych e-sklepów" - powiedział PAP prezes BIG Info Monitor Sławomir Grzelczak.

Osoby, które wydają więcej z uwagi na wprowadzenie wolnych od handlu niedziel, najczęściej jako przyczynę podają właśnie zwiększenie zakupów przez internet (47 proc.). Do sklepów w sieci, jak podkreślono, coraz chętniej zaglądają seniorzy. Tego typu zakupy okazały się główną przyczyną wyższych wydatków osób po 64 roku życia, ale również najmłodszego pokolenia.

Więcej wolnego czasu przełożyło się też na częstsze spotkania towarzyskie (35 proc.) i częstsze wyjścia do restauracji, do kina, teatru i na koncerty. Aby sfinansować spotkania głębiej do kieszeni sięgnęli 35-54 latkowie, 25-54 latkowie zdecydowanie częściej chodzą też do kina, teatru i na koncerty, a 25-44 latkowie i seniorzy do restauracji.

Badanie "Wpływ niedziel wolnych od handlu na budżet domowy" przeprowadziła na zlecenie BIG InfoMonitor firma Quality Watch techniką wywiadów internetowych (CAWI) wspomaganych komputerowo. Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie 1296 dorosłych mieszkańców Polski w listopadzie 2018 r.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

« 1 »
 • wierny czytelnik
  01.03.2019 09:56
  Galerianie i galerianki oraz inni uzależnieni. Da się żyć bez odwiedzania galerii w niedzielę, wiem bo raz w życiu kupiłem pieluchy i więcej moja noga nie stanęła w niedzielę w sklepie.
  Jeśli chcesz oszczędzać to planuj budżet! Dziel przychód na części planując na początku miesiąca ile na co będziesz musiał wydać. Wtedy zdiwisz się jak wiele można nie wydać. Śląska szkoła.
  doceń 3
 • tomaszl
  01.03.2019 10:09
  Jak dla mnie zakaz handlu w niedzielę nie wpłynął na rodzinny budżet ani na niedzielne zwyczaje. Jedyny minus, to widoczne dłuższe kolejki w sklepach w sobotę.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama