107,6 FM

Sondaż przed wyborami do PE: Koalicja Europejska przed PiS-em

37,5 proc. poparcia dla Koalicji Europejskiej, 36,3 proc. dla PiS i 10,6 proc. dla Wiosny - to wyniki opublikowanego w piątek przez Parlament Europejski najnowszego sondażu preferencji partyjnych przed majowymi eurowyborami.

Wyniki badań opinii publicznej dla wszystkich krajów członkowskich zostały zebrane pod koniec lutego.

Z sondażu wynika, że próg wyborczy przekroczyłby jeszcze Kukiz 15 z wynikiem 7,3 proc. Oddanie głosu na Koalicję Wolność Janusza Korwin-Mikkego (ogłoszona 27 lutego nazwa komitetu to "Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy") zadeklarowało 5,1 proc. respondentów. Na partię Razem gotowe jest głosować 1,6 proc. ankietowanych, a na inne ugrupowania - 1,7 proc.

Jeśli taka prognoza by się sprawdziła, największą liczbę eurodeputowanych miałaby w Parlamencie Europejskim Koalicja Europejska. Politycy PO, PSL, Nowoczesnej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Zielonych zajęliby w sumie 21 miejsc.

O jedno mniej przypadłoby eurodeputowanym PiS, Solidarnej Polski oraz Porozumienia; politycy tych trzech ugrupowań startują z list PiS.

Na pięć mandatów mogłaby liczyć Wiosna Roberta Biedronia, cztery przypadłoby Kukiz 15, a dwa politykom koalicji KORWiN, Braun, Liroy, Narodowcy.

Według wyliczeń PE największa obecnie grupa Europejska Partia Ludowa (należą do niej PO i PSL) w maju będzie mogła liczyć na 181 mandatów, w porównaniu z 217 mandatami obecnie; w sondażu sprzed dwóch tygodni EPL dostawała 183 mandaty.

Na drugim miejscu, z wynikiem 135 miejsc (bez zmian), znalazłaby się Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, w której zasiadają europosłowie SLD. Teraz ugrupowanie to ma 186 eurodeputowanych.

Na trzecim miejscu ma być Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), do którego z Polski mogliby przystąpić ewentualni europosłowie Nowoczesnej. Według prognozy PE grupa, którą kieruje Guy Verhofstadt, może liczyć na 75 mandatów; obecnie ma 68 europosłów.

Skrajnie prawicowa, eurosceptyczna Europa Narodów i Wolności, w której obecnie zasiadają eurodeputowani wybrani z list francuskiego Zjednoczenia Narodowego, włoskiej Ligi czy Austriackiej Partii Wolności, ma być czwartą pod względem wielkości grupą. Obecnie frakcja ta ma 37 europosłów, natomiast po wyborach ma mieć ich 59.

Na piątym miejscu ma się znaleźć skrajnie lewicowa Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej (GUE), która według przewidywań ma zająć 47 miejsc; teraz ma ich 52.

Prognozy PE przewidują, że szóstą grupą będą Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, do których należą europosłowie PiS. Tu wynik sondażu znacznie się różni od tego sprzed dwóch tygodni, gdy EKR miał mieć 51 europosłów. Teraz analitycy PE przewidują, że ma być to 46 miejsc. Obecnie konserwatyści po chadekach i socjalistach są trzecią grupą w PE, zajmując 75 miejsc. Znaczny spadek jest efektem uszczuplenia grupy po brexicie, bo teraz największą narodową delegacją w EKR są właśnie Brytyjczycy.

Tracić ma też skrajnie prawicowa i eurosceptyczna Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD), na czele której stoi główny orędownik brexitu Nigel Farage. Obecnie grupa ta liczy 41 europosłów, a po wyborach ma ich być 39.

Ogólnie EPL ma według prognoz obsadzić nieco ponad jedną czwartą miejsc w PE z poparciem wynoszącym 25,7 proc., natomiast Socjaliści i Demokraci jedną piątą (poparcie 19,1 proc.). W przypadku ALDE poparcie w skali Europy wynosi 10,6 proc., Zielonych - 7 proc., a EKR - 6,5 proc.

Skrajna prawica (Europa Wolności i Narodów oraz Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej) ma zdobyć w sumie 13,9 proc. głosów, natomiast skrajna Lewica (GUE) 6,7 proc. Na innych ma przypaść 9,4 proc. głosów (66 miejsc), a na europosłów niezrzeszonych - 1,1 proc. (8 miejsc).

PE będzie publikował uaktualnione prognozy co dwa tygodnie do końca kwietnia i co tydzień w maju do nocy wyborczej. Pierwsze bezpośrednie wybory do PE odbyły się 40 lat temu, 12 czerwca 1979 roku. Tegoroczne wybory odbędą się w dniach 23-26 maja.

Nasz komentarz: Złe wieści dla życia i rodziny

« 1 »
 • LazC
  01.03.2019 13:16
  I jeszcze jedna rzecz. Wszyscy dobrze wiemy, że publikowanie sondaży ma tylko jeden cel - manipulowanie wyborcami. Ponieważ sondaże nie mają żadnej przydatności dla wyborców. W końcu, jeśli ktoś chce głosować na partię A, to chce głosować na partię A, bo jego poglądy nie zależą od popularności poszczególnych partii. Jedynym praktycznym zastosowaniem sondaży powinny być zainteresowane same partie leżące blisko progu wyborczego, by sprawdzić, czy są pewne jego przekroczenia. Bo jeśli nie, to powinny wejść w koalicję wyborczą.
  U nas w Polsce manipulacja wyborcami poprzez sondaże to domena partii oraz mediów. Ale w Uni, proszę państwa, to weszliśmy na dużo wyższy poziom. Same instytucje unijne zajmują się tą manipulacją. Gratulacje.
  doceń 8
 • LazC
  01.03.2019 14:46
  Na dodatek PAP zapomniał podać wynik Partii Zielonych: 49 posłów, oraz "pozostałych": 66 posłów.
  doceń 1
 • Tomaszszcz
  01.03.2019 16:18
  Redakcjo czemu dajesz pseudosondaze lewicowego , nie polskiego parlamentu! Po co?
  doceń 8
 • nowa baśń
  01.03.2019 18:33
  Polacy. Naród samobójców, którzy gardzą swoim pięknym krajem, którego zazdroszczą im obcy, patrzą nań łakomym okiem i wyciągają po niego ręce. Kraj nie broniony już polską ręką, podzielony, zdradzany i wyprzedawany za bezcen. Łup po który nie trzeba się schylać - podany na srebrnej tacy przez klęczących i bijących pokłony do ziemi jurgieltników. Po prostu Bajka.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama