107,6 FM

MEN: Projekt nowelizacji Karty nauczyciela skierowany do konsultacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w piątek na swej stronie internetowej, że projekt nowelizacji ustawy Karta nauczyciela został skierowany do konsultacji publicznych. Nowe rozwiązania to krok w stronę polepszenia sytuacji materialnej nauczycieli - ocenił resort.

W informacji na stronie resortu podkreślono, że projekt nowelizacji jest realizacją propozycji złożonych w styczniu tego roku przez minister Annę Zalewską przedstawicielom oświatowych związków zawodowych.

"Jest to kontynuacja rozwiązań w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli, które zmierzają do podniesienia prestiżu tego zawodu, premiowania wysokiej, jakości pracy nauczycieli, a także zapewnienia odpowiednich warunków do ich rozwoju zawodowego" - czytamy.

Resort poinformował, że projekt ustawy zakłada wprowadzenie już we wrześniu 2019 r., a nie w styczniu 2020 r., kolejnej pięcioprocentowej podwyżki pensji nauczycieli. To o 16,1 proc. więcej w stosunku do wynagrodzenia z 31 marca 2018 r.

"Tym samym zasadnicze wynagrodzenie nauczycieli z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wzrośnie w przypadku nauczyciela stażysty o 371 zł, kontraktowego o 381 zł, mianowanego o 432 zł, nauczyciela dyplomowanego o 508 zł" - wyjaśniło ministerstwo.

Jednocześnie, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, mają automatycznie wzrosnąć "również dodatki zależne od wynagrodzenia zasadniczego. Są to: dodatek za wysługę lat, nagroda jubileuszowa, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, dodatkowe wynagrodzenie roczne, odprawy emerytalno-rentowe oraz z tytułu rozwiązania stosunku pracy czy wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe".

Projekt noweli rozszerza uprawnienia do dodatku za wyróżniającą pracę także na nauczycieli kontraktowych i mianowanych. Dla nauczyciela kontraktowego - 200 zł, dla nauczyciela mianowanego - 400 zł, a dla nauczyciela dyplomowanego - 500 zł.

MEN wyjaśnił, że "zwiększenie atrakcyjności zawodu nauczyciela wymaga stworzenia mechanizmów zachęcających do podejmowania pracy w tym zawodzie oraz ułatwiających start zawodowy osobom, dla których jest to pierwsza praca". Dlatego w "projekcie ustawy - wskazano w komunikacie - proponujemy wprowadzenie nowego +świadczenia na start+" w wysokości 1000 zł. Ma ono przysługiwać wszystkim nauczycielom stażystom.

Będzie wypłacane dwukrotnie w okresie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego. MEN zapewnił, że nie będzie ono uwzględniane przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli. Tym samym nie spowodowuje obniżenia otrzymywanych przez nauczycieli stażystów innych składników wynagrodzenia.

Projekt ustawy zawiera również przepisy przywracające obowiązek corocznego uchwalania przez organy prowadzące szkoły będące jednostkami samorządu terytorialnego regulaminów wynagradzania nauczycieli i uzgadniania ich z nauczycielskimi związkami zawodowymi. To spełnienie obietnicy szefowej MEN przedstawionej oświatowym związkom zawodowym. Przywrócenie tego obowiązku zapewni prowadzenie przez jednostki samorządu terytorialnej bardziej racjonalnej i motywacyjnej polityki wynagradzania nauczycieli.

Ponadto w projekcie ustawy znajdą się zapisy, które ograniczą możliwości nadużywania umów o pracę na czas określony zawieranych z nauczycielami w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami nie będzie mógł przekraczać 36 miesięcy.

Resort edukacji zaproponował, aby ustawa weszła w życie 1 września 2019 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących obowiązku corocznego uchwalania regulaminów wynagradzania nauczycieli, które wejdą w życie 1 stycznia 2020 r., a także przepisów dotyczących dodatku za wyróżniającą pracę dla nauczycieli kontraktowych i mianowanych. Wejdą one w życie od września 2020 r.

« 1 »
 • ART
  02.03.2019 10:24
  No! I bardzo fajnie. Teraz młodzi adepci, kandydaci znaczy , do tego fachu pięknego drzwiami , prawda, i oknami…
  Zarobki wprawdzie na poziomie „Biedronki, … ale, panie, ten …hi,hi,hi…prestiż, ten szacunek społeczny dla…hi, hi, hi… dawcy wiedzy!
  I to będzie aż do momentu gdy byle gówniarz na lekcji nabluzga na takiego idealistę i ten zobaczy że nie może nic (gówniarzowi temu) , zrobić. Że jedyne, co może to się mu podlizywać (gówniarzowi temu, znaczy) i jego rodzicom (tego gówniarza rodzicom)

  I tak będzie: mądrzejsi pójdą do Biedronki (nie wspomnę o zagranicy) , a poślad i nieszczęsne kobieciny niezaradne pozostaną , na papierze realizując wspaniałe zalecenia kolejnych z pomysłami genialnymi i wizjami, ministrów

  Szkolnictwo w tej formie jaką znamy dogorywa tak jak rolnictwo na przykład, stoczniowy przemysł itd. .

  Nowe się jeszcze nie wykształciło.
  Cóż, społeczeństwo jednak bogacieje. I jak się wydaje niezadługo, niezakrótko …szkoły prywatne, elitarne… a te co są - to tylko dla Murzynów… pardon….chciałem napisać , oczywiście, Afroamerykaninów…

  Ale to też nie jawi się różowo. Przykład Warszawy Czaskoskiego i LGBT Rabieja i wszystkie inne przykłady wskazuje iż opiekuńcze państwo nie odpuści…i będzie programy typu : Wolność, Równość, Braterstw, ustalało. Ale przynajmniej nauczyciele będą właściwie tam zarabiać…


  A potem przyjdzie walec i wyrówna…

  < Młynarski Róbmy swoje >
  doceń 7
 • E.
  02.03.2019 11:44
  Najpierw cytat: "w projekcie ustawy - wskazano w komunikacie - proponujemy wprowadzenie nowego +świadczenia na start+" w wysokości 1000 zł. Ma ono przysługiwać wszystkim nauczycielom stażystom".
  A teraz FAKTY - rok temu prezydent podpisał nowelizację, która ZLIKWIDOWAŁA tzw. dodatek na zagospodarowanie (kupno podręczników, pomocy naukowych itp.), który mógł być pobrany od drugiego roku pracy nauczyciela i wynosił - uwaga - dwukrotność pensji!
  Krótko mówiąc - minister Zalewska chwali się wprowadzeniem dwóch dodatków w wysokości razem 2000 tysięcy złotych, choć rok wcześniej zlikwidowano analogiczny dodatek, który wynosił 3000-4000 tysiące.
  Jak to nazwać?

  I druga sprawa - jeszcze kilka miesięcy temu minister powtarzała nieustannie, że zarobki po wszystkich podwyżkach wzrosną "średnio o 1000 zł", którą to informację powielały media. Tymczasem najwyższa podwyżka to 508 złotych brutto. Owszem, to podwyżka pensji podstawowej, a na wypłatę nauczyciela składa się też szereg innych czynników, ale wierzcie mi - mówię to w oparciu o własne przychody kogoś, kto pracuje na 1,5 etatu - te 1000 zł więcej jest po prostu nie do osiągnięcia...
  doceń 9
 • AB
  02.03.2019 16:39
  Pracując na 1,5etatu dostalam 100zł podwyżki.(kontraktowy) .Kpina
  doceń 5
 • PODAJNICK
  02.03.2019 22:10
  hahahaha jak sie doda 5% to wzrasta do 16% hahahahahaha to może policzmy zamiast w stosunku do 2018 odwołajmy się np.do 1985 i niech zapłacą wg tamtej stawki 1:1 - to wyjdzie kilka milionów hahaha
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama