107,6 FM

Rafalska: Podwyżka rent i emerytur to realna korzyść dla wszystkich Polaków

Emerytury i renty do kwoty 2447,55 wzrosną bardziej, niż by to wynikało z ustawowego mechanizmu waloryzacji. To realna korzyść dla wszystkich Polaków - powiedziała PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że emerytów i rencistów czeka także dodatkowe wsparcie w postaci trzynastej emerytury.

Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o wskaźnik waloryzacji 102,86 proc. Oznacza to, że najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rodzinna wzrosły o 70,20 zł, z kwoty 1029,80 zł do 1100 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 772,35 zł do 825 zł.

Minister rodziny podkreśliła, że "wariant waloryzacji ze zdecydowaną przewagą kwotowego podniesienia świadczeń emerytalno-rentowych" to najczęściej zgłaszany postulat środowisk osób starszych.

"Zastosowaliśmy mechanizm kwotowo-procentowej waloryzacji. Ten element kwotowego zwiększenia dotyczy niemalże trzech czwartych emerytów. Procentowa waloryzacja obejmuje tych emerytów, których świadczenia są wyższe niż 2447,55 zł" - wyjaśniła minister.

"Dzięki modyfikacji zasad waloryzacji, tzn. gwarantowanej podwyżce świadczeń o co najmniej 70 zł, świadczenia emerytalno-rentowe do kwoty 2447,55 zostaną podwyższone w stopniu wyższym, niż wynikałoby to z ustawowego stałego mechanizmu waloryzacji. To realna korzyść dla wszystkich Polaków" - podkreśliła Rafalska.

Dodatkowo - jak dodała minister rodziny - w tym roku emeryci otrzymają także zwrot z rozliczenia kwoty wolnej od podatku.

"Emeryci, którzy mają niższe świadczenia, oprócz waloryzacji kwotowej, dostaną wzrost nadpłaconego podatku" - przypomniała szefowa MRPiPS.

Całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego szacowany jest na ok. 7,9 mld zł.

Minister Rafalska zaznaczyła, że emerytów czeka w tym roku dodatkowe wsparcie w postaci trzynastej emerytury. Podkreśliła, że trzynaste świadczenie będzie wypłacane wszystkim emerytom i rencistom, także tym, którzy pobierają renty rodzinne i renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

"Emeryci często mówili, że jedna większa dodatkowa wypłata pozwala im zrobić dodatkowe wydatki, na które ich normalnie nie stać, np. drobne remonty czy zakup niezbędnego sprzętu" - powiedziała.

Podczas ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes tej partii Jarosław Kaczyński zapowiedział wypłatę od maja "trzynastki" dla emerytów w wysokości 1100 zł. W piątek szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że świadczenie "Emerytura plus" będzie wypłacane osobom pobierającym emerytury lub renty bez względu na ich wysokość. Świadczenie ma być wypłacane od maja.

« 1 »
 • gość wiki
  02.03.2019 10:42
  Posluchajcie nie pasuje wam podwyzka nie chcecie 13 oddajcie ubogim albo wyjedzcie do Arabow ...Nie da sie wszystkiego zrobic odrazu PIS pomalu ale realizuje to co zlodziejska platforma nie zrobila czyli Pis sprzata brudy po platformie. KOCHANE PIS POKAZUJE ZE PIENIADZE SA A PLATFOEMA WIECZNIE BECZALA NI MA PINIEDZY....OSZUKIWALA NAROD A ZWLASZCZE TYCH UBOGICH...DAWALI AWOIM CZYLI BOGACZOM.DROGIE PIS DZIEKUJE ZA KAZDY GROSZ JAKI DAJECIE BO JAJECIE BARDZO DUZO JESTWM WAM BARDZO WDZIECZNA . NIECH WAM PAN BOG BLOGOSLAWI.
  doceń 5
 • św Eufenia
  02.03.2019 13:06
  Biedni i skomlający byliśmy za czasów Platformy.
  3 lata wystarczyło żeby kraj się wzbogacił. Najmniejszy dług i największe bogactwo z którego korzystamy.
  Jeśli PIS wygra to po kolejnych 4 latach bedzie jeszcze lepiej.
  Dziękujemy.
  doceń 4
 • 13 EMERYTURA
  02.03.2019 13:14
  Akurat w maju się przyda gdyż nie wydam zaoszczędzonej kwoty na kilkudniowy wyjazd nad morze. A przy tym wszystkim i tak krytykuję PIS gdyż więcej by dało gdyby te pieniądze poszły na oddłużenie służby zdrowia. Cóż gdy ktoś nie szanuje budżetu tylko rozdaje wkrótce naród do ubóstwa doprowadzi.
 • Gość
  02.03.2019 14:58
  Czyli spełniają obietnicę wyborczą: "kraj w ruinie". Czy system wytrzyma, czy padnie? A kto by to tam wiedział! Pielęgniarki, nauczyciele, niepełnosprawni z tego cudu nagłego rozmożenia pieniędzy jakoś nie mają szansy skorzystać. Ale przecież emeryci to miliony wyborców. Trzaba ich szybko, przed wyborami kupić, choć trzy lata nikt o nich nie pamiętał.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama