107,6 FM

Abp Fisher wzywa wiernych do wstrzymania się od pochopnych sądów w sprawie kard. Pella

Do wstrzymania się od pochopnych sądów po skazaniu kard. George'a Pella, obwinianego o wykorzystywanie seksualne małoletnich, i uzbrojenia się w cierpliwość, by sąd apelacyjny miał należy czas na rozpatrzenie sprawy, zaapelował do wiernych arcybiskup Sydney, Anthony Fisher OP. Jako jeden z pierwszych w australijskim Kościele odniósł się on podczas Mszy św. w katedrze Najświętszej Maryi Panny do tej bolesnej sprawy.

Abp Fisher zaznaczył, że nie chce komentować meritum sprawy, która ciągle nie jest definitywnie rozstrzygnięta. Dodał, że niektóre osoby zgłosiły do sądu apelacyjnego poważne kwestie domagające się zbadania. Przestrzegł przed pochopnymi osądami, wyrażając nadzieję, że prawda wyjdzie na jaw w czasie właściwym w oczach Boga. Jest on przekonany, że Kościół wyjdzie z obecnych prób „oczyszczony, pokorniejszy i bardziej współczujący”.

Zapewnił, że Kościół jest „absolutnie zdeterminowany”, aby stać się bezpiecznym miejscem dla młodych i bezbronnych. Jednocześnie zauważył, że wiele osób czuje się zniechęconym i nie ma pewności, jak dalej wierzyć, modlić się, żyć według Ewangelii.

Przeczytaj też: "Czy kard. Pell jest naprawdę winny? George Weigel ma 10 wątpliwości"

„Ale ponieważ niektóre zbrodnie wołają o pomstę i oczyszczenie się do nieba, podobnie w nieba musimy szukać prawdy i naprawy. Nie powinniśmy się bać, aby przedstawić Bogu nasze zakłopotanie, gniew lub zgorszenie. Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci doniesieniami o haniebnych czynach lub zaniechaniach ludzi Kościoła wobec małoletnich i wrażliwych dorosłych. Oprócz straszliwej krzywdy wyrządzanej ofiarom, które są naszą pierwszą troską, wiemy również, że podważa to ludzką wiarę i zaufanie. Uczniowie Chrystusa muszą szanować każdą osobę ludzką, a zwłaszcza najbardziej bezbronną, musimy zaakceptować prawdę” – stwierdził abp Anthony Fisher.

Do sytuacji związanej z orzeczeniem winy kard. Pella odnieśli się także inni australijscy biskupi, wstrzymując się od jednostronnych ocen i podkreślając prawo oskarżonego do obrony oraz apelacji.

« 1 »
 • podaję nick
  03.03.2019 12:32
  Kard. Pell naraził się bardzo wielu wpływowym hierarchom gdy odkrył i ujawnił przekręty finansowe i korupcję w Watykanie. Z tego powodu ma wielu wrogów, którzy chcą go zniszczyć.
  doceń 10
 • HenrykMS
  03.03.2019 13:04
  I ja wstrzymuję się od tego, by stwierdzić: winny czy nie winny. Ale: sądy są jakie są. Ludzkie, przekupne, stronnicze. To wiemy w Polsce i na całym świecie. Tego nie da się zaprzeczyć. Jednemu zasądzą 5 lat a kradzież roweru, a innemu 1 w zawieszeniu za kradzież milionów złotych, oszustwa, łapówki itp. To po pierwsze. Po drugie, z tego co czytam odnośnie do zarzutu wobec kard. Pella, to jest rzeczą prawie niemożliwą (dla mnie niemożliwą!), by biskup, zaraz po mszy św., jeszcze w szatach liturgiczny, w zakrystii, bez świadków mógł zgwałcić dwóch chłopców. Czy ktoś może sobie to wyobrazić. To paranoja. Więc za to, z takimi wątpliwościami (Weigel i inni), wyrok 10 lat (gdzieś przeczytałem ze 50, ale to chyba pomyłka), to kolejna paranoja. Czy prawda wyjdzie na jaw? I kiedy? Modlę się za kard. Pell'a i raczej zakładam, że to zemsta za jego prace w Watykanie, gdzie próbował naprawić finansowe przekręty.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama