107,6 FM

Tomografia, rezonans i usuwanie zaćmy finansowane bez limitów

Diagnostyka obrazowa - tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny oraz zabiegi usuwania zaćmy będą od pierwszego kwietnia finansowane bez limitów - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"W związku z oczekiwaniami pacjentów dotyczącymi lepszej dostępności, by szybciej wykonywać kluczowe elementy diagnostyki, () zdecydowaliśmy, że będziemy finansowali w sposób bezlimitowy część świadczeń, w tym: tomografię komputerową i rezonans magnetyczny oraz świadczenia z zakresu usuwania zaćmy, które są niezwykle istotne, bo brak dobrego widzenia skutkuje stratami zdrowotnymi i pogorszeniem jakości życia" - powiedział szef resortu zdrowia.

Minister Szumowski podał, że tomografia, rezonans i zabiegi usuwania zaćmy będą finansowane bezlimitowo od pierwszego kwietnia.

"W tych obszarach mamy już pewne sukcesy" - ocenił. Podał, że jeśli chodzi o usunięcie zaćmy kolejki w przypadkach stabilnych skróciły się o ponad pól roku, a w pilnych - o dwa miesiące. Dodał, że jeśli chodzi o rezonans magnetyczny kolejki w przypadkach stabilnych skróciły się o nawet dwa miesiące, zaś w pilnych o ponad miesiąc. Poinformował też, że jeśli chodzi o tomografię komputerową w stabilnych przypadkach kolejki są krótsze o miesiąc, a w pilnych - o kilkanaście dni.

"Mam nadzieję, że te działania, które podejmujemy o bezlimitowym finansowaniu, doprowadzą do kolejnego skracania się tych kolejek i pacjenci będą mieli szybszy i pełniejszy dostęp do tych świadczeń" - powiedział minister.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna wyjaśnił, że wnioski świadczeniodawców będą przyjmowane co kwartał; mają dotyczyć wszystkich wykonanych świadczeń bez względu na wartość umowy wcześniej zawartej. Na podstawie tego wniosku - jak zaznaczył - dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ będzie zmieniał umowę odpowiednio do wykonania. "Chcemy doprowadzić do sytuacji, żeby pieniądz szedł za pacjentem; żeby świadczeniodawca był pewny, że jak wykona więcej świadczeń, to zostaną sfinansowane" - dodał.

Szef MZ zapewnił, że "ilość środków desygnowanych na te trzy zakresy oczywiście się zwiększy". "Będziemy też przymierzać się do zmiany planu finansowego NFZ w najbliższym czasie. Chcielibyśmy, że by to było uwzględnione w nowym planie już" - stwierdził.

« 1 »
 • gosc
  04.03.2019 13:02
  I pewnie specjalistom radiologom nakaże pan minister pracować 12 godzin na dobę?
  doceń 3
 • św Eufenia
  04.03.2019 13:11
  Takie zmiany, że nic tylko się cieszyć. Nawet w służbie zdrowia.
  doceń 3
 • Scott
  04.03.2019 14:05
  Dobra zmiana.
  doceń 4
 • Sambard
  04.03.2019 18:27
  NFZ już teraz jest bankrutem. Odważnie, że rządzący decydują się na rozszerzenie świadczeń.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama