107,6 FM

Runął na ziemię polski MiG-29. Pilot się katapultował

Do awarii samolotu doszło około godz: 13:15, w czwartej minucie po starcie z lotniska. Samolot miał odbywać lot techniczny po prowadzonych na nim pracach - poinformował PAP major Mirosław Guziel z bazy w Mińsku Mazowieckim. Myśliwiec rozbił się w miejscowości Drgicz. Pilot zdążył się katapultować przed upadkiem maszyny i przeżył. Według nieoficjalnych informacji maszyna jest całkowicie zniszczona.

Rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdził na antenie TVN24 katapultowanie się pilota. Dodał, że "został podjęty w stanie dobrym", zaś samolot spadł w terenie niezabudowanym. Pilot został przetransportowany do szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie przez śmigłowiec. Według nieoficjalnych informacji maszyna jest całkowicie zniszczona.

"Doszło do katapultowania się pilota. Został podjęty w stanie dobrym. Samolot spadł w terenie niezabudowanym, leśnym" - powiedział na antenie TVN24 podpułkownik Marek Pawlak, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych".

Dodał, że maszyna stacjonowała w 23. bazie lotnictwa w Mińsku Mazowieckim, zaś pilot wykonywał lot kontrolno-pomiarowy. Pawlak podkreślił, że pilot był doświadczony. Potwierdził także, że chodzi o samolot MiG-29.

TVN24 przytacza także relację świadka zdarzenia. "Najpierw był huk, a potem zobaczyłam, jak spada samolot. Przemieszczał się w szybkim tempie. Chwilę później zobaczyłam pilota, który na szczęście się katapultował" - napisano. Na przekazanych stacji nagraniach widać spadochron, a także kłęby czarnego dymu.

Węgrowska policja potwierdziła w rozmowie z PAP wypadek samolotu w miejscowości Drgicz w powiecie węgrowskim. Na miejsce został wysłany patrol; trwają czynności - powiedziała w poniedziałek sierż. Marta Lewandowska z KPP w Węgrowie.

Z kolei major Mirosław Guziel z bazy w Mińsku Mazowieckim powiedział PAP, że samolot miał odbywać lot techniczny po prowadzonych na nim pracach.

« 1 »
 • Kokogut
  04.03.2019 15:28
  W samą porę nadciąga program Harpia. Czyli myśliwiec 5 generacji.
 • Dremor
  04.03.2019 15:47
  Kluczowe jest tu stwierdzenie, że był to lot techniczny po wykonanym remoncie. Obecnie maszyny mają wykorzystane resursy, więc by wykonać plan lotów robi się manewr z klasyfikowaniem lotu jako "techniczny", wtedy można latać na maszynie teoretycznie przeznaczonej do wycofania ze służby. Z samolotami jeszcze nie jest tak tragicznie, jak ze śmigłowcami.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama