107,6 FM

Pietraszyn: ogromna pracownia krzemieniarska odkryta. Tworzyli ją neandertalczycy

Ogromna pracownia krzemieniarska sprzed 60 tys. lat została odkryta przez archeologów w miejscowości Pietraszyn w województwie śląskim. Tworzyli ją neandertalczycy.

To największa pracownia krzemieniarska neandertalczyków odkryta w Europie poza jaskiniami. Archeolodzy do tej pory naliczyli w niej 17 tys. wyrobów krzemiennych, które powstały 60 tys. lat temu.

Odkrycia dokonał zespół archeologów w miejscowości Pietraszyn w województwie śląskim, niedaleko Raciborza. Pracownia działała na brzegu niewielkiej rzeki Biała Woda, którą biegnie w tym miejscu granica polsko-czeska.

Dotychczas naukowcy uważali, że tak duże nagromadzenia narzędzi krzemiennych w jednym miejscu zaczęły się pojawiać nieco później, dopiero wraz z człowiekiem współczesnym, między 40 tysiącami lat a kilkunastoma tysiącami lat wstecz.

- Był to dowód na bardziej systematyczną i zarazem regularną eksploatację danego obszaru - mówi dr hab. Andrzej Wiśniewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowiec od 2018 r. prowadzi w Pietraszynie wykopaliska z badaczami z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki.

Więcej na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama