107,6 FM

Popielec w katedrze: U początku Wielkiego Postu znajduje się miłość

W gliwickiej katedrze bp Andrzej Iwanecki przewodniczył w Środę Popielcową Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

- U początku okresu Wielkiego Postu, który dzisiaj się rozpoczyna, znajduje się miłość - jak u początku naszego życia i istnienia świata - podkreślił w homilii biskup. - W tej miłości Bóg przychodzi do nas, ale i my chcemy iść w Jego kierunku - dodał.

Biskup Iwanecki przypomniał, że wielkopostne umartwienie to "nie tylko nieczynienie tego, co złe w naszym życiu, bo przez cały rok mamy unikać grzechu i zła", ale to "odmówienie sobie czegoś, co jest dla nas dobre, słuszne, ciekawe, przyjemne - umartwienie zmysłów, może oczu i słuchu, umartwienie w sferze jedzenia".

Wyjaśnił, że ma to na celu wprowadzenie w nasze życie harmonii, "która była zamierzona przez Boga, aby to, co duchowe, było na pierwszym miejscu i kierowało tym, co cielesne". - Przez umartwienie ciała umacniamy ducha - powiedział biskup.

Nawiązując do odczytywanego tego dnia fragmentu Ewangelii bp Iwanecki zauważył, że "niektóre z tych postaw są widoczne dla oka, ale ważne w tym wszystkim jest to, z jaką intencją pościmy, modlimy się, wyciągamy pomocną rękę do drugiego człowieka".

W czasie Eucharystii wierni licznie przystępowali do obrzędu posypania głów popiołem.

Popielec w katedrze: U początku Wielkiego Postu znajduje się miłość   Popielec Szymon Zmarlicki /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama