107,6 FM

Rozważania na nabożeństwa pokutne za wykorzystywanie seksualne małoletnich przez duchownych

Dziś, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce przeżywa dzień postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Centrum Ochrony Dziecka, kierowane przez o. Adama Żaka SJ przygotowało trzy teksty na odprawiane dziś w parafiach oraz innych wspólnotach nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Autorami rozważań są ojcowie jezuici Dariusz Piórkowski i Jacek Poznański oraz Komisja Duszpasterstwa KEP. Teksty nabożeństw można ściągnąć ze strony Centrum Ochrony Dziecka.

„Największe grzechy popełnia się często w imię religii i rzekomej obrony Boga – czytamy w rozważaniu do I Stacji autorstwa o. Piórkowskiego. – Niewinny uznany zostaje nieraz za wroga numer jeden, a winny bywa traktowany z taktem i ostrożnością pod pozorem ochrony ‘większego dobra’. W imię partykularnych interesów, dla świętego spokoju, dla zachowania pozorów autorytetu, w walce o ‘słuszną’ sprawę, ucieka się do moralnego krzyku, szantażu i zastraszania. Ile niewinnych osób w Kościele ucierpiało z tego powodu? Ci, którzy dopominają się sprawiedliwości i ukrócenia zła, są uciszani, aby nie krzyczeli. Nie można przecież kalać własnego gniazda. A ci, którzy powinni zamilknąć, posłuchać ofiar i własnego sumienia, kierując się wyimaginowanym dobrem wspólnoty, krzyczą. Panie Jezu, niewinny, a skazany przez swój naród, chroń nas przed hipokryzją i wszelkimi przestępstwami, których źródłem jest wykorzystywanie religii i Boga do złych celów”.

« 1 2 3 »
 • gosc
  08.03.2019 08:49
  Dlaczego mam pokutować za cudze grzechy?
  doceń 26
 • Albin
  08.03.2019 09:02
  A mnie w szkole uczono, że "kto nawarzył piwa, powinien je sam wypić". Rozmawiałem ostatnio z moim proboszczem, wielce zacnym kapłanem. Mówił, że jest mu przykro, że ten temat się ciągle wałkuje. Po ludzku jest nim zmęczony. Zgadzam się z nim. Winowajcy śmieją się do rozpuku, a porządni muszą bić się w swoje piersi. Nie ma tu miejsca ani na miłosierdzie (bo mamy zuchwałość), ani na sprawiedliwość.
  doceń 26
 • podaj
  08.03.2019 09:06
  Co z pokutą za homoseksualizm duchownych? Czy osoby świeckie mają pokutować, że część kapłanów praktykuje sodomię w swoim środowisku? Nie ograniczajcie się do kwestii pedofilii, bo NIKT wam nie uwierzy, że walczycie z patologią.
  doceń 24
 • gosc
  08.03.2019 10:20
  Należy przede wszystkim usunąć pederastów ze stanu duchownego i rozprawić sie z lobby homoseksualnym w Kościele
  doceń 12

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama