107,6 FM

Papież przyznał, że zdanie z deklaracji o braterstwie może prowadzić do błędnych interpretacji

Papież wykazał się względem nas wielką wspaniałomyślnością. Na spotkanie z grupą 10 biskupów z Kazachstanu i Azji Centralnej poświęcił 2 godziny. Jestem mu za to bardzo wdzięczny – powiedział bp Atanasius Schneider, dzieląc się wrażeniami po zakończonej już wizycie ad limina apostolorum w wywiadzie dla portalu Life Site News.

Pomocniczy biskup Astany powiedział, że sam Papież zachęcał biskupów do szczerej, a nawet krytycznej rozmowy. Rozmawiano o takich sprawach jak Komunia dla osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach, czy dla protestantów z małżeństw mieszanych, a także o szerzeniu się homoseksualizmu w Kościele.

Bp Schneider poprosił Franciszka o doprecyzowanie kontrowersyjnego fragmentu z niedawnej deklaracji o braterstwie, podpisanej w Abu Zabi przez Papieża i wielkiego imama Al-Azhar. Stwierdza się w niej między innymi, że „Bóg w swej mądrości chce pluralizmu i różnorodności religii, koloru skóry, płci, rasy i języków”. Biskupa z Kazachstanu, kraju o większości muzułmańskiej, interesowało, jak rozumieć stwierdzenie, że Bóg chce różnorodności religii.

Odpowiedź Papieża była bardzo jasna: Bóg przyzwala na różnorodność religii. Franciszek przyznał również, że zestawienie w jednym zdaniu różnorodności religii z różnorodnością płci może prowadzić do błędnych interpretacji, bo jest oczywiste, że różnorodności płci Bóg chciał w sposób pozytywny, a nie na zasadzie przyzwolenia. Mając to na względzie Papież upoważnił biskupów z Azji Centralnej, by to jego doprecyzowanie podali do wiadomości publicznej.

« 1 »
 • podaję nick
  08.03.2019 19:58
  No pięknie, błędne sformułowania w dokumencie, którego stroną jest Kościół Katolicki ma doprecyzować .... grupa biskupów z Azji. Czy to jakiś żart? To od czego mamy papieża?
  doceń 22
 • Łodzianka
  08.03.2019 22:39
  Rasę, kolor skóry czy płeć mamy dane od Pana Boga niejako w pakiecie startowym, religię, której będziemy wyznawcami i język, którym się będziemy posługiwać jako dorośli ludzie możemy wybrać sami.
  Może się mylę, ale nie powinno się wrzucać do jednego worka tego, co się dostaje w pakiecie startowym z tym, czego wyboru dokonuje się z własnej woli.

  Niepokoi mnie też określenie "różnorodność płci".
 • tomak
  09.03.2019 11:57
  Papieżowi Benedyktowi XVI taka "pomyłka" by się nie zdarzyła. Benedykt jest człowiekiem głębokiej wiedzy teologicznej i filozoficznej, doskonale potrafiącym odróżniać "chcenie" od "dopuszczania".
 • Batrahe
  09.03.2019 13:24
  To doprecyzowanie powinno uspokoić zaniepokojonych treścią deklaracji. Dobrze, że papież zdecydował się na rozmowę o tym, co trudne.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama