107,6 FM

Biskup gliwicki na Wielki Post 2019

W liście pasterskim bp Jan Kopiec pisze o potrzebie nawrócenia i wprowadzaniu postanowień synodu diecezjalnego.

List "Tęsknota za wewnętrzną odnową" ma być odczytany w kościołach diecezji w jedną z niedziel Wielkiego Postu. Dotyczy on m.in. pierwszych decyzji  Synodu Diecezjalnego, które wchodzą w życie 25 marca, w 2. rocznicę rozpoczęcia obrad.

Biskup Kopiec pisze w nim o sprawach, które zostały uporządkowane. Są to: "lekka rekonstrukcja sieci dekanalnej diecezji", czyli zmniejszenie liczby dekanatów z 18 do 16 i proporcjonalne wyrównanie liczby parafii w każdym z nich, oraz nowy kształt komisji i rad centralnych w diecezji. 

Informuje także o powołaniu - zgodnie z wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski - zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie i wypracowanie programu ochrony osób małoletnich.

Biskup rozważa również utworzenie rady społecznej w celu pogłębionego studiowania i zajmowania stanowiska w kluczowych problemach naszego środowiska, "w którym nie brak sytuacji kryzysowych, pociągających skomplikowane wyzwania społeczne".

Porusza też potrzebę budzenia powołań do posługi kapłańskiej. "Nie wystarczy tylko stwierdzić, że coraz mniej liczni są odważni kandydaci do służby w kapłaństwie. Tej posłudze należy przywrócić szacunek i czyste spojrzenie. Nie szczędźmy modlitwy i wszechstronnego wspierania każdego budzącego się powołania w życiu kapłańskim oraz w życiu konsekrowanym -  a zaczynać trzeba od uzdrowienia naszych rodzin, szczególnie tych, które borykają się z niezrozumieniem, niewdzięcznością i błędnymi postawami" - czytamy.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama