107,6 FM

Abp Tolentino: Archiwa Piusa XII wyjaśnią wiele spraw XX w.

Po otwarciu archiwów dotyczących pontyfikatu Piusa XII wszyscy będziemy na pewno zaskoczeni, jak wielkie było jego zaangażowanie w działalność dobroczynną – zapowiada abp José Tolentino Mendonça, Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego.

Podkreśla on, że jest to dokumentacja bardzo obszerna. Nad jej przygotowaniem od 13 lat pracuje ekipa 20 watykańskich archiwistów.

Odnosząc się do decyzji Ojca Świętego o pełnym udostępnieniu w przyszłym roku archiwów pontyfikatu Papieża Pacellego, podkreśla on, że Kościół nie boi się swojej historii i nie ma w niej nic do ukrycia. Na tym też polega znaczenie papieskiej decyzji – mówi abp Tolentino.

Otwarcie archiwów to świadectwo otwarcia na świat

“ Świadczy to o postawie Kościoła w świecie, o jego otwartości i zaufaniu do własnej historii. Pokazujemy, że potrafimy prowadzić dialog i otworzyć własne drzwi na innych – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Tolentino. – Udostępnienie tych archiwów jest bardzo ważne, bo pontyfikat Piusa XII jest centralnym pontyfikatem XX w., co więcej, jest związany z wieloma bolesnymi sprawami, których mogliśmy doświadczyć. Dzięki temu wyjaśnionych zostanie wiele spraw minionego stulecia, które do tej pory były dla nas zamknięte. ”

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama