107,6 FM

Wśród zatrzymanych przez CBA jest brat komisarz Bieńkowskiej - Jarosław M.

Wśród zatrzymanych w poniedziałek przez CBA jest brat komisarz UE Elżbiety Bieńkowskiej - Jarosław M. - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa.

Wcześniej rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała PAP, że wśród zatrzymanych jest były asystent b. senator i obecnej polskiej komisarz UE Elżbiety Bieńkowskiej - Lech B., który miał kierować grupą przestępczą zajmującą się przestępstwami gospodarczymi.

Funkcjonariusze katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pięciu śląskich przedsiębiorców i notariusza prowadzącego kancelarię notarialną w Tychach. Śledztwo dotyczy podejrzenia popełnienia oszustw na szkodę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podmiotów gospodarczych i osób prywatnych.

Ustalenia śledczych wskazują na usiłowanie wyłudzenia 10 mln zł z beskidzkiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw oraz wyłudzenie z NCBR ponad 2 mln zł. Postępowanie obejmuje także podejrzenie powoływania się na wpływy u osób publicznych, udział w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej przestępstwa gospodarcze oraz karno-skarbowe i pranie pieniędzy.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził PAP zatrzymanie sześciu osób przez agentów katowickiej delegatury CBA.

"Śledztwo dotyczy podejrzenia powoływania się na wpływy u osób publicznych, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej przestępstwa gospodarcze oraz karno-skarbowe, prania pieniędzy i wyłudzenia 2 mln zł na szkodę NCBR na różnego rodzaju projekty oraz podmiotów gospodarczych i osób prywatnych" - powiedział w rozmowie PAP Brodowski. Grupa miała też próbować wyłudzić 10 mln zł na szkodę beskidzkiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw. Ich działalność dotyczy lat 2012-18 - dodał.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek powiedziała PAP, że CBA zatrzymała sześć osób na polecenie tej prokuratury. W miejscach zatrzymań prowadzone są przeszukania - poinformowała PAP rzeczniczka.

Zawada-Dybek powiedziała, że zatrzymania to efekt śledztwa katowickiej prokuratury dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw gospodarczych i skarbowych. "Zatrzymani zostaną doprowadzeni do prokuratury, gdzie zostaną przeprowadzone czynności z ich udziałem" - powiedziała PAP prokurator.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, która poinformowała PAP, że wśród zatrzymanych jest były asystent obecnej polskiej komisarz UE - Lech B., podała, że miał on popełnić szereg przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu - m.in. dotyczących wyłudzenia kredytów i dotacji unijnych. Miał też powoływać się na wpływy - wynika z informacji rzeczniczki PK przekazanych PAP.

Według śledczych prowadzona w kilku wątkach sprawa nadal rozwija się.

« 1 »
 • podaj nick
  11.03.2019 11:52
  akurat w mojej gminie podniesiono na dniach o 100% uchwałą Rady Miasta opłatę targową dla handlu obwoźnego, czyli handlarzy jabłkami i pietruszką, albo to na prośbę niemieckich marketów, którym się słabo sprzedaje jarzyna albo z solidarności z bratem E. Bieńkowskiej, że mu te 10 mln na owocach uciekło, opłata jest teraz tak wysoka, że albo zrezygnują, albo ceny mocno podniosą, tak czy inaczej koncertowo popsuto coś co dobrze działało, jeśli chodzi o motywacje to postawić można raczej na solidarność złodziejską
 • Stanisław_Miłosz
  11.03.2019 17:56
  Jarosław M., brat Bieńkowskiej? Tej od "Ale jaja, ale jaja"? Pewnie nie chciał być nieudacznikiem za 6 tysięcy. Bo jakby był, to musiałby pytać pemiera (wtedy Donalda T.): Jak żyć, jak żyć, panie premierze. Głupio pytać, bo przecież pan premier nie był premierem nieudaczników.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama