107,6 FM

Grzegorz Franki: Związek Górnośląski chce jednoczyć

- Związek Górnośląski chce jednoczyć Ślązaków o różnych poglądach - mówił w Radiu eM prezes tej organizacji Grzegorz Franki. Właśnie trwa nadzwyczajny kongres związku.

Grzegorz Franki: Związek Górnośląski chce jednoczyć (13.03.19)
Radio eM

Trwający od soboty 9 marca Kongres Nadzwyczajny Związku Górnośląskiego ma przynieść wskazówki, czym związek ma zająć się w najbliższym czasie - wyjaśniał w „Rozmowie poranka” w Radiu eM w środę (13.03) prezes Franki. Jeśli kongres wskaże, że ma to być mocniejsze zaangażowanie w starania o uznanie śląskiego języka regionalnego, to związek intensywniej tym się zajmie - deklarował. Mówił też, że na pewno troską związku będą sprawy smogu i pytania, co dalej po górnictwie. Nadzwyczajny kongres zakończy się 23 marca w Zabrzu. Obecnie trwają dyskusje kongresowe w organizacji. Jego temat przewodni to „Górny Śląsk - od nowa”.

Wpływać na polityków, ale nie angażować się politycznie jako organizacja - tak widzi zadania Związku Górnośląskiego G. Franki. W Radiu eM zauważył, że do związku należą ludzie o rozmaitych poglądach, „od prawa do lewa”. Trudno dzisiaj ocenić, do której partii Związkowi Górnośląskiemu jest najbliżej - mówił G. Franki. Gość Radia eM, który jest wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Katowicach, deklarował, że organizacja społeczna nie powinna jednoczyć się z jakąkolwiek partią polityczną.

Prezes Związku Górnośląskiego zwrócił też uwagę, że od kilkunastu lat brakuje woli politycznej do uznania śląskiej mowy za język regionalny. Podkreślił jednak, że warto dyskutować na argumenty i temu służyło zainicjowane przez związek niedawne spotkanie różnych organizacji z sejmową Komisją Mniejszości Narodowych i Etnicznych, której członkowie odwiedzili 8 marca Śląsk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy