107,6 FM

Polski episkopat zaniepokojony. Chodzi o sygnały ze strony rządzących

„Konferencja Episkopatu Polski apeluje o powszechne poszanowanie w naszym kraju niedzieli jako istotnego dobra kulturowego i wyróżnika europejskiej cywilizacji” – czytamy w wydanym w czwartek stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli.

„Konferencja Episkopatu Polski z niepokojem odnotowuje pojawiające się sygnały, także ze strony rządzących, mówiące o możliwości nie tylko zatrzymania rozpoczętego w marcu ubiegłego roku procesu przywracania w naszej Ojczyźnie wszystkich niedziel wolnych od niekoniecznej pracy, ale wręcz uczynienia w tej kwestii kroku wstecz” – piszą biskupi w stanowisku dotyczącym świętowania niedzieli. Konferencja Episkopatu przypomina, że „ustawa została uchwalona z inicjatywy wolnych obywateli, jako odpowiedź na długo wyrażane postulaty NSZZ Solidarność i znacznej części społeczeństwa”.

Biskupi zwracają uwagę, że opinie zbierane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wykazują, że obowiązująca od 1 marca ubiegłego roku regulacja prawna spotyka się z poparciem wspólnoty Kościoła katolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich w Polsce.

„Dla wierzących chrześcijan niedziela jest pierwszym dniem tygodnia, pamiątką Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz uobecnieniem Pięćdziesiątnicy – Zesłania Ducha Świętego, dniem szczególnym, prawdziwym świętem przeżywanym zarówno we wspólnocie wiary, jak i w rodzinach, w przestrzeni kultury i natury” – przypominają biskupi. Wzywają „wszystkie parafie, ruchy i stowarzyszenia do aktywności na polu tworzenia oferty i przykładu przeżywania czasu niedzieli dla wspólnotowego i osobistego duchowego rozwoju”.

W komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej przewodniczący komisji Duszpasterskiej KEP abp Wiktor Skworc ocenia, że że sama sprawa zakazu, czy ograniczenia handlu to skutki sposobu patrzenia na niedzielę. - W tym dokumencie apelujemy o odkrycie niedzieli jako wartości. Jest ona przecież fundamentalną wartością i wyróżnikiem kulturowym – podkreśla abp Skworc.

- Nie wyobrażam sobie chrześcijańskiej Europy bez wolnej niedzieli. Mamy zresztą w Europie takie państwa, które są dla nas w tej kwestii ważnym punktem odniesienia. W wielu miejscach niedziela jest dniem wolnym od pracy i jest dniem dla człowieka. Chcielibyśmy, żeby tak było też w Polsce – mówi KAI metropolita katowicki.

Hierarcha zaznaczył, że skoro niektóre partie idą do Europy z hasłem obrony wartości, to zadaniem Kościoła jest przypominać, że taką wartością jest niedziela. – Warto tych wartości bronić nie tylko w Brukseli, ale też we własnym kraju – podkreślił abp Skworc.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli przyjęte zostało podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów trzydniowego spotkania znalazły się m.in.: duszpasterstwo młodzieży, ochrona małoletnich w Kościele oraz setne rocznice Konferencji Episkopatu Polski i odnowienia stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.

« 1 »
 • Gość
  17.03.2019 13:02
  Nie ma wolnej niedzieli - źle , jest wolna niedziela też źle.
  doceń 5
 • Gość Marek
  19.03.2019 14:30
  "Konferencja Episkopatu Polski apeluje o powszechne poszanowanie w naszym kraju niedzieli jako istotnego dobra kulturowego i wyróżnika europejskiej cywilizacji". Tak to mogłaby apelować np. jakaś partia polityczna czy inna świecka organizacja. Czy dzieci też tak mamy uczyć, czy raczej mówić o czci należnej Panu Bogu, który JEST naprawdę, a nie tylko że wierzą w Niego, no wiecie, tacy prości wierni. Proponuję np. takie przedstawienie sprawy:
  doceń 3
 • Gość Marek
  19.03.2019 14:52
  Proponuję np. takie przedstawienie prawy: 1. Pan Bóg, którego jesteśmy niegodnymi sługami, zobowiązuje nas, jako biskupów do obrony jego najświętszej czci i Jego przykazań ww sercach wiernych. A zatem: 2. Pracując w niedziele, nie mogą często spełnić obowiązku uczestnictwa we Mszy św. Jeśli zostali skuszeni do pracy dodatkowym, nieproporcjonalnym zarobkiem, to popełniają ciężki grzech, a więc wystawianie ich na taką pokusę jest również takim grzechem. Choćby przyświecała takim pracownikom pozornie dobra intencja zapewnienia bytu rodzinie, to jednak powyższe praktyki są niedopuszczalnymi, gdyż tworzą specjalne okazje do grzechu przeciw samemu Bogu. 3. Dodatkowo, handel w niedziele nakręca pewną spiralę grzechu, gdyż stwarza pokusę wiernym, by zakupy odciągały ich serca od pana Boga, a ich obecność w sklepie usprawiedliwia pracodawców, zatrudniających innych katolików.
  doceń 1
 • Gość Marek
  19.03.2019 14:55
  4. Katolików napominamy, by nie ulegali nawet tak silnym pokusom. Czyniąc tak, dowodzą siły swojej wiary i pocieszają Najświętsze Serce Pana Jezusa, który jest przecież tak bardzo obrażany (por. Fatima 1917).
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama