107,6 FM

Krzyk o prawdziwych facetów

Prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym, jak traktuje kobietę, a ojca po tym, że wychowuje dzieci do wieczności, a nie na parę lat ziemskiego bytowania.

W najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego" Franciszek Kucharczak pisze o roli mężczyzny we współczesnym świecie i o tym, jak święty Józef może pomóc w realizacji wynikających z tego zadań. Z jednej strony Józef nie jest ani ojcem, ani w sensie takim jak dziś to rozumiemy mężem Maryi, z drugiej zaś nie sposób wyobrazić sobie Świętą Rodzinę bez niego. Bo - jak pisze Kucharczak - najważniejsze w ojcostwie nie jest przekazanie genów, ale ciągła troska o rodzinę, wychowywanie do czegoś więcej niż te parę lat ziemskiego bytowania. Wychowanie do wieczności. 

Autor tekstu zwraca uwagę, że w ostatnich latach w Kościele przybywa lawinowo męskich wspólnot, które obierając sobie za patrona św. Józefa, dążą do rozwoju uczestników jako mężów i ojców. Ich cel to nie ucieczka od życia rodzinnego, ale coś wręcz przeciwnego - formacja, która ma przynieść owoce w życiu całej rodziny.

Więcej przeczytasz w tekście "Krzyk o facetów" - w wydaniu papierowym i elektronicznym "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
 • ciociaklocia
  17.03.2019 12:45
  Czy naprawdę nawet GN musi używac tego paskudengo słowa "facet"? Panowie, czemu sami siebie nie szanujecie?
  doceń 18
 • Rafaello
  17.03.2019 13:00
  Jeśli chodzi o Józefa, mnie uderza ten fragment: "Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie". W innych przekładach jest użyte też słowo "prawy", że był człowiekiem prawym. I to mnie uderza, że w Biblii bycie człowiekiem prawym czy sprawiedliwym zostało powiązane z dobrocią, z miłosierdziem, czyli z wyświadczaniem komuś dobra pomimo tego, że na to nie zasługuje, i z nie-czynieniem temu komuś tego, na co on zasługuje.
  Poza tym można określić że Józef był człowiekiem pobożnym, co się wiąże z nabywaniem pewnej mądrości. To jest właściwie tyle, co można wyciągnąć o nim z Biblii. Więcej dałoby się powiedzieć o Maryi.
  PS. Skojarzenia z nazwą pewnej partii nie były i nie są moją intencją.
  doceń 10
 • Dremor
  18.03.2019 16:02
  Pozostaje oczywiste pytanie, co należy rozumieć mówiąc "prawdziwy facet"? Zwrot ten sugeruje istnienie jakiś "nieprawdziwych" facetów. Dyskusje na ten temat zwykle krążą wokół mylnego stwierdzenia, że kiedyś to byli faceci, nie to co dziś. Ewentualnie sprowadzają się do dyskusji na temat kroju spodni.

  O samym św. Józefie wiemy naprawdę niewiele, ale to co wiemy nie pokazuje cech, które mają wartość we współczesnym świecie.

  I jeszcze jedna uwaga odnośnie podpisu pod ilustracją, jakoby "Maryja pozwalała Józefowi robić to, co do niego należy". Biorąc pod uwagę kontekst historyczny Maria nie mogła na nic "pozwalać" Józefowi, bo jako poślubiona musiała być mu posłuszna.
  doceń 10
 • Sylwia
  19.03.2019 12:31
  Św. Józef to jeden z najwspanialszych świętych i naprawdę niesamowity wzór dla mężczyzn na drodze osobistej świętości ( choć my, kobiety, też się nim inspirujemy, jak panowie Maryją) Ale...ponieważ o Józefie w Ewangeliach jest tak niewiele, a jego wypowiedzi to już nie ma w ogóle, to pada on, niestety, ofiarą różnych dziwnych nieuzasadnionych interpretacji i dopowiedzeń, z których dwie najczęstsze to ta, że był stary i ta, że był małomówny. Żadna z nich niepotwierdzona Pismem. W tym względzie podzielił on los swej umiłowanej Oblubienicy, bo Jej się też przypisuje to i owo. Chyba nam trzeba dużo pokory wobec tych Postaci. Co najważniejsze, wiemy o nich i mamy materiał do naśladowania.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama