107,6 FM

Tatry: Lawina zeszła w rejonie Morskiego Oka

Na miejsce wystartował śmigłowiec z ratownikami TOPR.

W niedzielę do centrali TOPR zadzwonili turyści, którzy poinformowali, że w rejonie Morskiego Oka zeszła lawina. Jako, że nie było pewności czy na torze spadku masy śniegu nie znaleźli się ludzie, zapadła decyzja o wysłaniu w miejsce zdarzenia śmigłowca z ratownikami. Po sprawdzenia terenu lawiniska okazało się, że na szczęście tym razem najprawdopodobniej śnieg nikogo nie porwał.

Rejon Morskiego Oka, a szczególnie podejście na Rysy to miejsca szczególnie narażone na lawiny. Wpływa na to kilka czynników, m. in. ukształtowanie terenu i silne zacienienie podejścia, które znacznie utrudnia stabilizację pokrywy śnieżnej. Pod koniec stycznia w tym miejscu lawina porwała 5 osób, wśród porwanych znalazło się dwóch, doświadczony polskich himalaistów.

Obecnie w Tatrach polskich obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego, a w słowackich 3. Choć niedziela jest słoneczna, to TOPR ostrzega, że mamy pierwszy dzień po opadach śniegu, a dodatkowo wysoka temperatura sprzyja schodzeniu lawin.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama