107,6 FM

Premier i szefowa MRPiPS przedstawili projekt 500 plus na pierwsze dziecko

Projekt świadczenia 500 plus także na pierwsze dziecko trafi we wtorek do konsultacji społecznych. Potrwają one 21 dni - poinformowali we wtorek premier Mateusz Morawiecki i szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podczas prezentacji projektu w Rybiu (mazowieckie).

Szef rządu spotkał się w Rybiu (woj. mazowieckie) z dziećmi i rodzicami korzystającymi ze świetlicy środowiskowej "Świetlik". W trakcie prezentacji projektu szefowa MRPiPS poinformowała, że wnioski internetowe będzie można składać od 1 lipca, w wersji papierowej od 1 sierpnia. Rafalska dodała, że z programu 500 plus łącznie skorzysta 6,8 mln dzieci, a jego koszt w 2019 r. wyniesie ponad 31 mld zł.

"Startujemy z tym projektem, z konsultacjami społecznymi projektu, który, myślę, że będzie bardzo dobrze odebrany, to jest projekt 500 plus na każde dziecko, na pierwsze dziecko. Będą to wszystkie te pierwsze dzieci, które nie były wcześniej uwzględnione w związku z kryterium dochodowym" - mówił we wtorek w Rybiu premier Mateusz Morawiecki.

"To jest inwestycja w nasze dzieci, inwestycja długoterminowa - dzieci i młodzież potrzebują dodatkowych środków na zajęcia pozaszkolne, takie, które odbywają się w ramach szkół, mamy zresztą pełne zaufanie do rodziców, na co te środki zostaną przeznaczone" - dodał.

Szef rządu stwierdził, że to "największa inwestycja ostatnich 30, a może 130 lat". "Już za kilka lat ta inwestycja będzie przynosić ogromny zwrot w lepszym wykształceniu, lepszym zdrowiu naszych dzieci, w lepszym przygotowaniu do życia zawodowego - to jest coś, co daje nam ogromną radość" - przekonywał.

"Nasi konkurenci polityczny nazywają to +rozdawnictwem+, a my nazywamy to największą inwestycją w przyszłość Polski, polskich rodzin" - dodał.

Premier podkreślał, że jest to program prospołeczny i rozwojowy, na który rząd zabezpieczył środki.

"To można porównać do dziurawej konewki, z której sączył się strumyk bardzo skąpo wcześniej, w latach naszych poprzedników, bo była dziurawa i tymi VAT-owskimi dziurami woda wylewała się na wszystkie strony z tej budżetowej konewki i my te dziury załataliśmy, i mogę powiedzieć, że mamy nową konewkę, bo dzisiejszy stan finansów publicznych państwa to jest coś absolutnie nieporównywalnego do roku 2013, 2014 i 2015" - mówił Morawiecki.

"Politycy walczą w wyborach, o głosy, o zaufanie, a ja się przede wszystkim cieszę z takiej jednej bitwy, którą wygraliśmy - to bitwa o społeczeństwo, żeby społeczeństwo było na pierwszym miejscu stawiane przez wszystkich" - dodał szef rządu.

Premier mówił również, że według niego gospodarka i społeczeństwo to "pewna jedność". "To jest dla nas rzeczywiście pewien azymut, cel, który jest dla nas absolutnie podstawowy, azymut, który wyznacza kierunek - społeczeństwo przed gospodarką, społeczeństwo i gospodarka jako pewna jedność" - mówił.

Morawiecki podkreślał, że program 500 plus na pierwsze dziecko da także impuls fiskalny i zaznaczył, że "demografia i inwestycje" to dwa cele jego rządu.

Z kolei szefowa MRPiPS poinformowała, że we wtorek projekt zostanie skierowany do konsultacji międzyresortowych i społecznych, a projekt noweli ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci trafi do Rady Dialogu Społecznego. Konsultacje - jak dodała Rafalska - potrwają 21 dni.

"Czekamy na te wszystkie uwagi, a tak naprawdę tą zmianą realizujemy marzenie polskich rodzin, które wydawało się odległe, że niemożliwe będzie finansowanie tego programu na każde dziecko, ale to kontynuacja naszej kompleksowej polityki rodzinnej" - mówiła.

Szefowa MRPiPS poinformowała, że ze zmienionego programu 500 plus skorzysta łącznie 6 mln 800 tys. dzieci, w tym, poza 0,5 mln jedynaków, których rodzice spełniali kryteria dochodowe dotychczas, dodatkowo 2 mln jedynaków. Rafalska poinformowała również, że koszty projektu to 41 mld zł w roku budżetowym, a w 2019 r. ponad 31 mld zł.

"Ta wersja programu to jest też rozwiązanie tych problemów, z którymi się spotykaliśmy poprzednio, a więc samotnych matek, osób z dziećmi niepełnosprawnymi, osób pracujących, które po przekroczeniu kryterium dochodowego nie mogły z tego programu skorzystać" - mówiła szefowa MRPiPS.

Rafalska poinformowała, że składanie wniosków przez internet rozpocznie się 1 lipca, a w wersji papierowej 1 sierpnia. Ponadto - jak dodała - samorząd będzie miał trzy miesiące na wydanie decyzji, a jeśli decyzja zostanie wydana po tym terminie, to nastąpi wyrównanie wypłacenia świadczenia od 1 lipca.

"Będzie to dotyczyło również tych rodzin, które nie są rodzinami tylko z jedynakami, ale z różnych powodów nie korzystały też z tego świadczenia i dzisiaj trzeba złożyć ten wniosek, ale również rodziny, które otrzymywały świadczenia na drugie i kolejne dzieci wchodzą już w nowy okres zasiłkowy i będą składały oczywiście wnioski też od 1 lipca" - powiedziała.

Rafalska poinformowała, że ze świadczenia będą mogły korzystać też dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i zaznaczyła, że rodziny, którym urodziło się dziecko będą miały trzy miesiące, a nie jak dotychczas miesiąc na złożenie wniosku.

Szefowa MRPiPS podkreślała, że wnioski, które należy złożyć, zostaną w istotny sposób uproszczone, ponieważ nie będzie badane kryterium dochodowe. "Wnioski są proste, zmienione, nie będzie wydawania decyzji, tylko będzie informacja o tym, że świadczenie zostaje przyznane" - powiedziała.

Projekt dotyczący przyznania świadczenia 500 plus także na pierwsze dziecko zapowiedział na lutowej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński w ramach pięciu propozycji programowych, tzw. nowej piątki PiS. Następnie podczas prezentacji "mapy drogowej" realizacji nowej piątki PiS szef rządu Mateusz Morawiecki poinformował, że wszystkie projekty będą gotowe jeszcze w marcu.

Obecnie w ramach programu "Rodzina 500 plus" przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

« 1 »
 • Obserwator
  19.03.2019 18:22
  Te dzieci także chodzą lub będą chodziły do szkół. W takim razie może warto też zainwestować trochę tego państwowego bogactwa w szkolnictwo, które ledwo dyszy?... Chyba, że rzeczywiście nauczycielkom (średnia wieku 43 lata) zostało już tylko urodzenie dziecka, by załapać się na jakiekolwiek pieniądze...
 • M.
  19.03.2019 21:02
  Tylko dlaczego to wszystko musi być kosztowne jak za króla Ćwieczka? Skoro US w ramach ulgi na dzieci i tak już ten aspekt rozlicza, to po co powoływać kolejne komórki, mnożyć wnioski i wydawanie decyzji. Wreszcie czemu, zgodnie z wyrokiem TK nie podnieść kwoty wolnej zgodnie z progiem ubóstwa mierzonym przez GUS i uwzględnić w sumarycznej kwocie wolnej liczbę dzieci? Bo trzeba zasilać urzędników? Oni i tak mało zarabiają, stanowiska zlikwidować a dać pracę w zbyt krótko czynnych i muzeach czy gdziekolwiek.
 • 555
  19.03.2019 21:10
  Niemałą część tego 500++ rodzice wydadzą na "korki" u nauczycieli. Zatem podwyżka dla nauczycieli BĘDZIE. Z tym że będą musieli się nieco wysilić by po nią sięgnąć. No ale chodzi też o to, by za większe pieniądze uzyskać też wyższy poziom i lepsze efekty nauczania, nieprawdaż? Program załatwia więc 3 problemy za te same pieniądze, a nawet 4, bo przecież nauczyciele coś będą za te pieniądze kupować. To prawdziwy szwajcarski scyzoryk wymyślony w Polsce, który zaczyna robić światową karierę. Lud Paryża ubrany w żółte kamizelki również domaga się pomocy i opieki Państwa. Z Polski wyszła iskra, zdolna zmienić oblicze Europy. To nie może się podobać jej obecnym władcom i właścicielom. Jeśli oni nas atakują, to znaczy że idziemy właściwą drogą.
 • tomaszl
  20.03.2019 08:22
  Cóż, dziś czytam, ze budżetu państwa nie stać na podwyżki dla nauczycieli, ale na rozdawnictwo socjalne i dodawanie także bogatym po 500 zł miesięcznie już ten sam budżet stać. Widać wprost jakie preferencje ma obecny rząd...

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama