107,6 FM

Katowice. Drony w walce ze smogiem

Dzięki dronom służby będą mogły skutecznie badać m.in. dym wydobywający się z kominów. Pilotażowe loty programu DroneLab Środowisko odbyły się w Katowicach-Kostuchnie.

Odnotowywanych jest coraz więcej zgłoszeń dotyczących spalania nielegalnych paliw. - Nadal istnieje wiele barier oraz wyzwań, jak wciąż zbyt niska świadomość mieszkańców na temat zagrożeń wynikających z zanieczyszczeń powietrza czy regulacje prawne uniemożliwiające straży miejskiej kontrolę w domach osób prywatnych po godz. 22. W tym drugim przypadku drony mogą być bardzo pomocne - mówi Mariusz Sumara, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach.

Dzięki programowi zostaną wypracowane rekomendacje dla usług wykonywanych przez drony dla poprawy jakości powietrza. - Do tej pory samorządy, wykorzystując drony, robiły to bardzo intuicyjnie, na różnym poziomie zaawansowania - wyjaśnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Do końca marca w ramach projektu testy będą wykonywane również w innych miastach Polski, m.in. w Krakowie i Elblągu. Będą one prowadzone według wytycznych Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju oraz z ekspertami ds. ochrony środowiska i niskiej emisji.

- Doświadczenia zdobywane obecnie w ramach DroneLabu posłużą jako punkt wyjścia do rozwoju usług realizowanych z użyciem bezzałogowych statków powietrznych w trybie automatycznym. Aby znaleźć uzasadnienie dla wykonywania takich usług, niezbędne są przekonanie o ich przydatności, akceptacja społeczna oraz zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa ich realizacji - mówiła Małgorzata Darowska, pełnomocnik ministra infrastruktury.

Wykorzystanie dronów pozwoli m.in. na pomoc w walce ze smogiem. Zalecenia mają zostać opracowane przed najbliższym sezonem grzewczym. Będą określać m.in., w jakie czujniki powinny być wyposażone drony, jakie powinny spełniać wymagania, ile osób powinno brać udział w takich działaniach oraz jaki jest koszt wdrożenia projektu. - Opracowanie tych wytycznych jest pierwszym krokiem w ramach DroneLab Środowisko - dodaje M. Darowska.

Program ten jest częścią Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów. Metropolia bierze w nim udział od ubiegłego roku wraz z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej oraz Ministerstwem Infrastruktury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama