107,6 FM

Abp Skworc: Albo obronimy niedzielę, albo stracimy tożsamość

Dyrektorzy wydziałów duszpasterskich kurii diecezjalnych z całej Polski oraz duszpasterze krajowi różnych środowisk rozpoczęli trzydniowe posiedzenie w ramach prac Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem spotkania są prace nad programem duszpasterskim na lata 2019-2022.

Rzeszowskie spotkanie odbywa się w Domu Diecezjalnym Tabor. W słowach otwarcia abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, mówił o nadziei związanej z nowym programem, który będzie koncentrował się na Eucharystii.

„Chodzi nam o to, abyśmy coraz bardziej zapraszali wiernych do świadomego udziału w tajemnicy Wieczernika; żeby przekazywać naszym wiernym prawdy wiary związane z Eucharystią oraz zapraszać do udziału w Eucharystii młodzież i dzieci, gdyż na Eucharystiach wyraźnie brakuje najmłodszego pokolenia” – powiedział arcybiskup zapowiadając w ostatnim roku nowego programu duszpasterskiego zorganizowanie diecezjalnych kongresów eucharystycznych według uznania biskupów diecezjalnych.

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa zwrócił również uwagę na przeżywanie niedzieli w kontekście ustawy o zakazie handlu. „Jest to bardzo poważny problem, gdyż wiele środowisk regularnie atakuje ustawę zakazującą handlu w niedzielę. (…) Powinniśmy się zjednoczyć w trosce o wolną niedzielę, o niedzielę, która będzie sprzyjać świętowaniu. Niedziela to nie tylko przestrzeń religijna, ale przestrzeń kultury, przestrzeń budowania relacji rodzinnych. Niedziela tworzy naszą tożsamość. Albo w kulturze europejskiej obronimy niedzielę, albo stracimy tożsamość” – mówił metropolita katowicki.

W dalszej części zebrani wysłuchali wystąpienia ks. Romana Chromego, konsultora Komisji Duszpasterstwa KEP, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa kurii archidiecezji katowickiej. Ks. Chromy zaprezentował przyjętą przez Komisję Duszpasterską tematykę programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 z hasłem „Eucharystia daje życie”. W pierwszym roku będzie obowiązywał temat: „Wielka tajemnica wiary” z mottem biblijnym: „[…] abyście uwierzyli w Tego, którego [Bóg] posłał” (J 6,29). W drugim roku programu tematem będą słowa: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” z mottem biblijnym: „[…] Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J 6,32). Tematem trzeciego roku programu będą słowa: „Posłani w pokoju Chrystusa” z mottem: „ten, kto mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6,57).

Kolejny prelegent, ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił najnowsze badania na temat religijności Polaków. Duchowny, odwołując się do prac polskich i zagranicznych badaczy filozofii, kultury i religii, m.in. Charlesa Taylora i George’a Weigla, zwrócił uwagę m.in. na tendencje sekularyzacyjne obecne w wielu wymiarach współczesności.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama