107,6 FM

Słowa to za mało. To dopiero jest właściwy sposób na uczczenie Światowego Dnia Zespołu Downa!

Ustawa zakazująca aborcji dzieci z zespołem Downa weszła przedwczoraj w życie w amerykańskim stanie Kentucky. Stało się to tuż przed obchodzonym dziś Światowym Dniem Zespołu Downa.

Mówiąc dokładniej, ustawa, która obowiązuje od jej podpisania przez gubernatora Matta Bevina, zakazuje zabijania dzieci nienarodzonych z powodu ich płci, rasy i niepełnosprawności. Nieco wcześniej gubernator Bevin podpisał ustawę zakazująca aborcji dzieci, których serce już bije. Została ona zablokowana sądownie.

Także podpisana przedwczoraj ustawa została zaskarżona przez jedyny działający w Kentucky ośrodek aborcyjny. Najprawdopodobniej ostateczny głos należeć będzie do federalnego Sądu Najwyższego, który zajmuje się już bardzo podobną ustawą, przyjętą przez władze stanu Indiana.

Obecnie prawo aborcyjne w USA ukształtowane jest przez sławetne orzeczenie Sądu Najwyższego USA (w sprawie Roe versus Wade). Zgodnie z nim, aborcja w całym kraju dostępna jest na życzenie. Jednak na skutek dwóch nominacji prezydenta Donalda Trumpa większość w federalnym Sądzie Najwyższym po raz pierwszy od dziesięcioleci uzyskali sędziowie uważani za konserwatywnych. Pojawiły się też ustawy stanowe wprowadzające choćby tylko częściową ochronę życia dzieci nienarodzonych. Obrońcy życia liczą więc, że Sąd Najwyższy USA obali wyrok z 1973 r., który kosztował już życie prawie 60 milionów najmniejszych Amerykanów. Nie jest to jednak pewne, zważywszy, że uważany za konserwatystę prezes SN USA John G. Roberts zdaje się w ostatnim czasie przechodzić na pozycję sędziego "wahadłowego" - tzn. raz głosującego ramię w ramię z konserwatystami, a innym razem popierającego stanowisko liberałów. Nie należy się spodziewać, że SN USA uzna aborcję za sprzeczną z amerykańską konstytucją. Znacznie bardziej prawdopodobne jest uzyskanie wyroku, wedle którego kwestia aborcji zostałaby poddana swobodnej decyzji poszczególnych stanów.

Według CBS News, w USA dwoje z trojga dzieci z zespołem Downa zabijane jest przed narodzeniem.

[EDIT]

Za zakazem aborcji dzieci z zespołem Downa zagłosował wczoraj Senat stanu Arkansas.

« 1 »
 • podaj nick
  21.03.2019 10:10
  jeśli się lobbuje za prawem do życia dla dzieci z Downem, naturalnie powinno się wprowadzić ograniczenia szczepienia tej grupy słabszych noworodków, żeby rodzice oprócz problemów typowych dla tego syndromu nie musieli jednocześnie leczyć padaczek, niedosłuchów problemów nie związanych wcale z tym zespołem
  doceń 3
 • Matka
  21.03.2019 10:55
  Nie tylko dzieci z zespołem Downa są zabijane w naszym kraju, także z zespołem Edwardsa, zespołem Turnera, zespołem Di Georga, z wadami serca, które te zespoły mogą powodować i wieloma pomniejszymi. Drastycznym przykładem jest np. zespół Fallota (złożona wada serca), tzw. dobrze rokująca, to pytam dlaczego? Mój syn żyje z tym już 7 lat i jest dobrze. Odpowiedź jest prosta jedna operacja kosztuje około 20-30 tys zł. w Polsce a aborcja jest tańsza choć jej skutki katastrofalne. Każde życie ludzkie jest bezcenne. Aborcjoniści kłamią. Po śmierci dziecka jest nieopisana wyrwa w sercu matki. Nasz pierwszy syn zmarł, a był zdrowy, drugi urodził się chory i żyje. To Bóg decyduje kto i na ile jest nam tutaj potrzebny na ziemi. Bóg decyduje nie my!
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama