107,6 FM

Kard. Nycz: współcześnie młodym zagraża postawa "chcę wszystko naraz, coraz więcej"

- Współcześnie młodym ludziom szczególnie zagraża postawa "chcę wszystko naraz, coraz więcej". Można temu przeciwdziałać, głosząc Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, otwierając kongres "W trosce o młodych".

Podczas otwarcia kongresu kard. Nycz wręczył medal "Fides et Ratio" ks. prał. Pawłowi Ptasznikowi z sekretariatu stanu Stolicy Apostolskiej.

- Ks. prał. Ptasznik jest człowiekiem, któremu zawdzięczamy niezwykle wiele praktycznych kontaktów Polski, Kościoła, a także Stowarzyszenia "Fides et ratio" ze Stolicą Apostolską. Ponieważ jest szefem sekcji polskiej przy Watykanie wiele, wiele lat - przypomniał.

Hierarcha dodał, że odznaczenie jest "małym wyrazem wdzięczności za to wszystko, co uczynił dla Kościoła w Polsce". - To także wyraz wdzięczności za to wszystko, co uczynił dla papieża Jana Pawła II, któremu służył wiele lat w Stolicy Apostolskiej - stwierdził.

Ksiądz Ptasznik zaznaczył, że medal przyjmuje jako wyraz jedności środowiska naukowego we wszystkich staraniach podejmowanych na rzecz pamięci o papieżu Janie Pawle II. - Wydaje się, że w miarę upływu lat ta pamięć przygasa i zwłaszcza dla młodego pokolenia jest bardzo ważne, aby to całe bogactwo, które Jan Paweł II nam zostawił, temu pokoleniu przekazać - podkreślił.

Jak wyjaśnił, zbliżająca się 14. rocznica śmierci Jana Pawła II jest dla niego zawsze smutnym wspomnieniem dnia, kiedy odszedł ktoś dla niego bardzo bliski, a jednocześnie jest spotkaniem ze świętym, który tak naprawdę stale nam towarzyszy. - Ja osobiście tę jego obecność odczuwam i do niego się zwracam bardzo często - wyznał.

Podkreślił, że chcąc przybliżać nauczanie papieża młodym ludziom, trzeba wracać do tego, co najważniejsze. - Jan Paweł II, kiedy prowadził duszpasterstwo akademickie, starał się być blisko nich, a z drugiej dawać im podstawy teologiczne i filozoficzne do odnalezienia swojej tożsamości. Ważne, żeby przybliżać im trudne rzeczy, jak wskazania zawarte w książce "Miłość i odpowiedzialność", a jednocześnie starać się słuchać młodych i zobaczyć, jakie są ich aktualne potrzeby - wyjaśnił ks. Ptasznik.

W ramach dwudniowego kongresu na UKSW odbędzie się szereg wykładów poświęconych m.in. profilaktyce uzależnień wśród młodych ludzi, problematyce akceptacji siebie i budowania relacji, dobrej komunikacji pomiędzy dorosłymi a młodymi, profilaktyki zdrowia prokreacyjnego i przeżywania wiary.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy