107,6 FM

Tylko tego Jezus chce od człowieka

Prawdziwy jest Ten, który mnie posłał. J 7,28b

J 7, 1-2. 10. 25-30

Jezus obchodził Galileę. Nie chciał bowiem chodzić po Judei, bo Żydzi zamierzali Go zabić.

A zbliżało się żydowskie Święto Namiotów. Kiedy zaś bracia Jego udali się na święto, wówczas poszedł i On, jednakże nie jawnie, lecz skrycie.

Niektórzy z mieszkańców Jerozolimy mówili: «Czyż to nie jest Ten, którego usiłują zabić? A oto jawnie przemawia i nic mu nie mówią. Czyżby zwierzchnicy naprawdę się przekonali, że On jest Mesjaszem? Przecież my wiemy, skąd On pochodzi, natomiast gdy Mesjasz przyjdzie, nikt nie będzie wiedział, skąd jest».

A Jezus, nauczając w świątyni, zawołał tymi słowami: «I Mnie znacie, i wiecie, skąd jestem. Ja jednak nie przyszedłem sam z siebie; lecz prawdomówny jest Ten, który Mnie posłał, którego wy nie znacie. Ja Go znam, bo od Niego jestem i On Mnie posłał».

Zamierzali więc Go pojmać, jednakże nikt nie podniósł na Niego ręki, ponieważ godzina Jego jeszcze nie nadeszła.


Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa ks. Jerzy Szymik
Gość Niedzielny

 

Prawdziwy jest Ten, który mnie posłał.  J 7,28b

Posłał mnie Ojciec, jestem od Niego i dlatego Go znam, stąd wiem, że są prawdziwi i On, i moja o Nim wiedza. Wy Go nie znacie, a odrzucając Mnie – nie poznacie też Jego. Oto skrótowy opis tej największej z ludzkich spraw – Sprawy Poznania Boga. I opis wiary/niewiary w Niego. Opis z perspektywy Jezusa i Jego misji. Co zrobić wobec tego? Uwierzyć. Tylko tego Jezus chce od człowieka: wiary. Która jest odwrotnością ateizmu, czyli odrzucenia Jezusa i tym samym prawdziwego Boga. Albo uwierzyć Mu – albo odrzucić i zabić Go. Tertium non datur.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela
  05.04.2019 07:15
  Żydzi nie rozpoznali w Jezusie Mesjasza. Mieli ku temu swoje logiczne przesłanki, jak choćby tę, że gdy „Mesjasz przyjdzie, nikt nie będzie wiedział, skąd jest”. Jezus im na to odpowiedział, że choć uznają się za znawców i wybrańców Boga (tradycja!) tak naprawdę wcale Go nie znają, gdyż to On - ten tak burzący im krew Jezus - w istocie jest od Boga i tylko On naprawdę o Nim świadczy. Ale to nie wszystko. Jezus to „dużo więcej” niż największa nawet wiedza o Bogu. Nie mówiąc już o - jakże licznych, a nawet przeciwnych Mu - podawanych do wierzenia wyobrażeniach „na temat” ...
  doceń 0
 • Gabriela
  05.04.2019 07:22
  Cd. Niełatwo jest zrezygnować z tradycji, wyobrażeń czy posiadanej wiedzy. A wtedy - w ich obronie - tak czy inaczej się ... zabija.
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.