107,6 FM

Syria zażądała zwołania RB ONZ w związku ze Wzgórzami Golan

Syria zażądała we wtorek zwołania w trybie pilnym posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z sytuacją wokół Wzgórz Golan po decyzji USA uznania nad nimi suwerenności Izraela - poinformowały źródła dyplomatyczne. Decyzja USA wywołała protesty na całym świecie.

Według tych źródeł trwają obecnie konsultacje mające na celu ustalenie daty tego posiedzenia.

Agencja AP informuje, że ambasadorzy pięciu krajów wchodzących w skład Rady Bezpieczeństwa - Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski i Belgii - we wspólnym oświadczeniu podkreślili, że nie uznają suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan, które Izrael okupuje od 1967 r.

"Aneksja terytorium siłą jest zabroniona przez prawo międzynarodowe i jakiekolwiek jednostronne zmiany granic są sprzeczne z regułami międzynarodowego porządku i Kartą Narodów Zjednoczonych. Wyrażamy nasze głębokie zaniepokojenie szerszymi konsekwencjami uznania nielegalnej aneksji, a także konsekwencjami dla regionu" - głosi oświadczenie pięciu państw.

Prezydent USA Donald Trump podpisał proklamację w sprawie Wzgórz Golan podczas wizyty w Białym Domu premiera Izraela Benjamina Netanjahu zmieniając radykalnie stanowisko USA obowiązujące od ponad 50 lat.

AP podkreśla, że Stany Zjednoczone zostały w ten sposób pierwszym państwem uznającym suwerenność Izraela nad tym regionem. Reszta świata uznaje Wzgórza Golan za terytorium okupowane.

W Syrii tysiące osób wyszło we wtorek na ulice Damaszku i kilku innych miast protestując przeciwko proklamacji Trumpa.

Izrael argumentuje, że ten strategiczny region jest mu niezbędny do obrony przed Iranem i jego sojusznikami w Syrii i od czasu jego zdobycia w 1967 r. został praktycznie "w pełni zintegrowany" z resztą kraju.

Wzgórza Golan zostały formalnie anektowane przez Izrael w 1981 r.

« 1 »
 • Wwww
  27.03.2019 07:19
  Prezydent USA siedzi a premier Izraela stoi. Hmmm :)
  doceń 0
 • Bodo Altmann
  27.03.2019 07:40
  Następne będzie przyznanie Rosji Krymu i wschodniej Ukrainy. Jak już zmieniać porządek na świecie to gruntownie. Wróci Lwów do Polski? jak tak to życzę powodzenia.
 • Kriz
  27.03.2019 13:00
  To Syria napadła na Izrael i w "wojnie 6 dniowej" straciła Wzgórza Golan. Agresor powinien się liczyć z konsekwencjami.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama