107,6 FM

DGP: Rząd zlecił raport o szkole. Poznał smutną prawdę

Promowanie powierzchownego uczenia, zabijanie spontaniczności, stawianie na grzecznych uczniów. To wnioski z analizy zleconej przez resort przedsiębiorczości - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podaje DGP, MPiT razem z MEN chcą dać 10 mln zł dla szkół, żeby nauczyły się uczyć innowacyjności.

"Polska szkoła nie kształtuje w uczniach w wystarczającym stopniu kompetencji wychodzenia poza schematy, uczniowie boją się myśleć kreatywnie, nie umieją współpracować - piszą autorzy raportu Szkoła dla innowatora. To zaś są - zdaniem ekspertów - kluczowe kompetencje, które pozwalają na innowacyjność w dorosłym życiu. Stawiają tezę, że XIX-wieczny model szkoły funkcjonujący dziś w Polsce całkowicie się zdezaktualizował. Dlatego powinno się zmienić system" - pisze dziennik.

Jak czytamy, autorzy raportu diagnozują główne przeszkody, które są hamulcem rozwoju. "Jedna z głównych to podstawa programowa, czyli rozkład jazdy lekcji. Sami nauczyciele przyznają, że obecny program nauczania nie sprzyja umiejętności krytycznego myślenia (tylko co trzeci uważa inaczej)" - czytamy.

Powołując się na raport, DGP zwraca uwagę, że główny grzech polskiej edukacji to promowanie powierzchownej nauki. "To powoduje, że 90 proc. wiedzy zostaje wkute na pamięć i szybko zapomniane" - dodaje.

Gazeta zauważa również, że "szkoła zabija spontaniczność, m.in. przez zakazywanie uczniom prób rozwiązania problemu, zanim poznają, jaka jest metoda jego rozwiązania". "W życiu codziennym zazwyczaj jest na odwrót. Tymczasem takie próby - jak podkreślają autorzy raportu - są brutalnie amputowane z procesu dydaktycznego" - wyjaśniono w artykule.

Według DGP, autorzy raportu "zwracają uwagę, że kolejnym błędem, wpisanym w szkolną rzeczywistość, jest nagradzanie tych uczniów, którzy nie przekroczyli żadnych reguł". "A, jak wskazują eksperci, to, kto jest nagradzany w szkole, ma dużą siłę wychowawczą i motywującą. Sposób, w jaki szkoła kreuje bohaterów pozytywnych i bohaterów negatywnych ma fundamentalne znaczenie dla kształtowania kompetencji proinnowacyjnych" - czytamy.

« 1 »
 • gośćKA
  27.03.2019 23:03
  Może winien "rozkład Jazdy lekcji " że nauczyciele nie nadążają ? A dawniej był po prostu : podział godzin"......
  doceń 0
 • Batrahe
  30.03.2019 07:21
  Oczywiście, polska szkoła ma swoje wady ale stwierdzenie, że "błędem, wpisanym w szkolną rzeczywistość, jest nagradzanie tych uczniów, którzy nie przekroczyli żadnych reguł" jest po prostu kuriozalne. Ciekawe, czy dziennikarze opracowujący ten "raport" nagradzają swoje dzieci za aroganckie zachowania i unikanie obowiązków. Pomyślmy, jakich to rzeczy nie powinien robić uczeń w szkole: np. spóźniać się, wagarować, korzystać z telefonu na lekcji, przeszkadzać podczas lekcji, traktować innych w sposób obelżywy. Uczeń nie powinien też zapominać o tym, że na daną lekcję należy przynosić zeszyt i podręcznik/ćwiczenia. Być może twórcy raportu myśleli o jakichś innych regułach (szkoda, że nie podano przykładów) ale kiedy myślę o takich podstawowych szkolnych zasadach to bardzo mnie zastanawia, dlaczego ktoś się dziwi że nagradza się uczniów, którzy ich przestrzegają. Zasady są dla ludzi, są po to, żeby w szkole dało się normalnie pracować i żeby uczniowie jak najwięcej skorzystali z tego czasu. To nie jest tak, że wymyśla je jakaś złośliwa starsza pani dyrektor po to, żeby uczniom było smutno.
 • tomaszl
  30.03.2019 12:52
  A tak przy okazji nurtuje mnie pytanie, czym mnożenie 4 bluzek razy 6 guzików różni się od mnożenia 6 bluzek razy 4 guziki?
  Albo krążąca po sieci kartka ze sprawdzianu jest fakem, albo jasno obrazuje ten artykuł i efekty uczenia aż do poziomu wyższego włącznie.
  doceń 0
 • 1julek
  01.04.2019 22:17
  " Stawiają tezę, że XIX-wieczny model szkoły funkcjonujący dziś w Polsce całkowicie się zdezaktualizował." Coś chyba na odwrót. Obyśmy umieli wrócić do XIX -wiecznego modelu szkoły, który uczniów naprawdę przygotowywał do życia.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama