107,6 FM

Marzena Machałek: Egzaminy szkolne niezagrożone

- Egzaminy szkolne na początku kwietnia nie są zagrożone mimo groźby strajku - zapewniała w Radiu eM wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek. Trwają prace nad rozporządzeniem, które ma w tym pomóc.

Marzena Machałek, wiceminister edukacji narodowej.   Marzena Machałek, wiceminister edukacji narodowej.
Patrycja Kozieł /Foto Gość

Wiceminister Machałek uspokajała na antenie radia eM rodziców i uczniów przygotowujących się do egzaminów końcowych. Potwierdziła, że przygotowywane przez MEN rozporządzenie ma pozwolić na zasiadanie w komisjach egzaminacyjnych nauczycieli spoza szkoły. Miałoby to zapewnić obsadę komisji w placówkach, w których doszłoby do strajku. Jednocześnie M. Machałek stwierdziła, że według danych zebranych przez MEN w większości szkół nie dojdzie do strajku.

Goszcząca w "Rozmowie poranka" Radia eM wiceminister przyznała, że nauczyciele mogą czuć się nieusatysfakcjonowani dotychczasowymi podwyżkami, podkreśliła jednak, że reprezentowany przez nią rząd Prawa i Sprawiedliwości przyznał podwyżki nauczycielom w ciągu 17 miesięcy, podczas gdy poprzedni rząd PO-PSL rozkładał je na 5 lat. Zaznaczyła, że trzeba wspólnie wypracować "mapę drogową" dojścia do oczekiwanych przez środowisko nauczycielskie rozwiązań.

Wizyta wiceminister edukacji wiąże się z udziałem w Regionalnym Kongresie Zawodowym, który odbył się 26 marca w Katowicach. To 11. miasto spośród 16, w których odbywają się takie kongresy jako forma wypracowania nowej formuły szkolnictwa zawodowego, tak by było bliżej pracodawców. Jak powiedziała M. Machałek. przygotowywana jest ustawa na nowo regulująca tę dziedzinę edukacji. Wyraziła przy tym przekonanie, że na Śląsku i bez tej ustawy taka współpraca przedsiębiorców ze szkołami dobrze się rozwija.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • pstro
  27.03.2019 13:01
  A więc nauczyciele mogą strajkować z czystym sumieniem. Co za ulga, dzieci nie są zakładnikami. Swoją drogą mogliby te egzaminy znieść, jednorazowo z okazji strajku albo na zawsze. W kontekście "DGP: rząd zlecił raport o szkole, poznał smutna prawdę" egzaminy dają tyle, co umarłemu kadzidło
  doceń 6
 • gosc
  27.03.2019 20:50
  Za kilka dni zweryfikujemy.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy