107,6 FM

Parlament Europejski chce nam spowalniać samochody?

Europosłowie chcą, aby samochody były wyposażone w system samodzielnego ograniczenia prędkości.

Do 2022 r. nowe samochody w UE mają być wyposażone w szereg systemów, nominalnie ułatwiające nam jazdę. Takie, jak automatyczne hamowanie awaryjne, układ kontrolujący skupienie uwagi kierowcy, kamera cofania, system wykrywanie innych uczestników ruchu dookoła auta, system utrzymywania w pasie ruchu. Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak system Inteligentnego Ograniczenia Prędkości.

IDP ma automatycznie zmniejszać naszą prędkość, gdy zostanie uznana przez system za wysoką. Problemem jest jednak fakt, że współczesne systemy nie potrafią rozróżniać sytuacji na drodze. Komputer nie będzie wiedział, czy przyśpieszyliśmy po prostu na autostradzie czy wyprzedzając chcemy uniknąć zderzenia z samochodem z naprzeciwka. System ograniczający prędkość może więc paradoksalnie, zmniejszyć nasze bezpieczeństwo na drodze.

Na kolejne problemy z europejskimi regulacjami zwracają uwagę producenci samochodów. Wielu z nich twierdzi, że nie będzie w stanie dostosować się do nowych obowiązków w takim krótkim czasie. Nawet jednak jeśli producenci zdążą z masowym montażem nowych systemów, to może się on wiązać ze zdecydowanym wzrostem kosztów. I dzięki pomysłom regulacyjnym unijnych instytucji, nowe auta mogą stać się znacząco droższe.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Toto
    28.03.2019 08:31
    Może inny nagłówek: Parlament Europejski chce zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama