107,6 FM

Słowacja odrzuca konwencję stambulską. Co na to biskupi?

Episkopat Słowacji z zadowoleniem przyjął decyzję tamtejszego parlamentu o odrzuceniu tzw. konwencji stambulskiej. Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że jest to słuszna decyzja i podziękował wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

Abp Zvolenský podkreśla, że jest to dokument ideologiczny i kryje w sobie wiele zagrożeń, na które zwracali uwagę przedstawiciele różnych Kościołów na Słowacji. Metropolita Bratysławy zaznaczył zarazem, że przemoc względem kobiet jest niedopuszczalna i trzeba ją potępić. „Nigdy nie można jej tolerować i trzeba dołożyć wszelkich starań, aby ją powstrzymać” – czytamy w oświadczeniu.

Abp Zvolenský dodaje jednak, że ochrona kobiet jest na tyle ważna, iż nie można dopuścić, aby pod pozorem troski o kobietę przemycano ideologię gender. „Cieszę się, że nasz kraj nie przystąpi do ratyfikacji tej konwencji” – napisał na zakończenie przewodniczący Episkopatu, wyrażając zarazem nadzieję, że słowaccy parlamentarzyści nie ulegną międzynarodowym naciskom i nie wyrzekną się niezmiennej prawdy o tożsamości mężczyzny i kobiety.

Głosowanie w sprawie konwencji stambulskiej odbyło się w ubiegły piątek. Spośród 133 członków Narodowej Rady 101 opowiedziało się za rezolucją, która zobowiązuje rząd, by nie przystępował do ratyfikacji i poinformował Radę Europy, że Słowacja nie będzie stroną konwencji. W czasie debaty parlamentarnej zauważono, że dokument ten jest sprzeczny ze słowacką konstytucją, która definiuje małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.
Konwencja stambulska została zawarta w 2011 r. Oficjalnie dotyczy ona zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet, w rzeczywistości jednak zawarto w niej zapisy zobowiązujące do przyjęcia niektórych postulatów ideologii gender. Wprowadza na przykład nowe definicje płci, otwierając tym samym przestrzeń prawną dla bezpodstawnych roszczeń środowisk LGBT.

Konwencję stambulską przyjęło 36 krajów, ale ratyfikowało tylko 16. Przed rokiem Parlament Europejski wezwał do jak najszybszego ratyfikowania tego dokumentu. Polska podpisała, a w 2015 r. również ratyfikowała konwencję stambulską, jest zatem zobowiązana do wprowadzania jej w życie. Środowiska rodzinne apelują jednak do rządu, aby wypowiedział tę konwencję, wskazując m.in. na jej niezgodność z polską konstytucją.

« 1 »
 • 12
  01.04.2019 16:47
  Jeśli podpisujący w imieniu RP konwencję złamał konstytucję to czemu jeszcze nie zawleczono go przed trybunał stanu. Pytanie retoryczne. A słowaccy zdroworozsądkowi niech się przedwcześnie nie cieszą, bo ich prezydentem ustanowiono Czaputową nomen omen
 • Eugeniusz_Pomorze_
  02.04.2019 01:21
  Konwencja Stambulska jest klasyczną umową z diabłem. Cyrograf zawsze przewiduje TYMCZASOWE KORZYŚCI dla podpisującego go człowieka w zamian za późniejsze WIECZNIE TRWAJĄCE CAŁKOWITE STRATY. Diabeł, gdy przyszedł do Pana Jezusa na pustynię, miał dla Niego "NAJKORZYSTNIEJSZĄ" UMOWĘ NA ŻYCIE DOCZESNE, jaką złożył komukolwiek w historii świata. Pan Jezus jednak nigdy nie chciał być i nie był głupcem...!
  doceń 20
 • pytam
  02.04.2019 07:46
  A kiedy w końcu Polska odrzuci te złowrogą konwencje?
  doceń 19
 • g.m.
  03.04.2019 02:15
  Podobno jesteśmy krajem katolickim, a bawimy się w "genderyzm". Módlmy się o to żeby do władzy doszła prawica! Prawdziwa prawica, a nie farbowana!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama