107,6 FM

Włochy: Matka i ojciec zamiast rodzice w dowodzie niepełnoletnich

Do dowodów osobistych dla osób niepełnoletnich we Włoszech powróci formuła: "matka" i "ojciec". Zastąpi określenie "rodzice", wprowadzone przed 4 laty. Z inicjatywą jego zmiany wystąpił szef MSW , lider Ligi Matteo Salvini.

Rozporządzenie w sprawie przywrócenia w dokumencie tożsamości rubryk "matka" i "ojciec" opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Włoskie media przypominają, że po tym, gdy w 2015 roku zostały zastąpione przez słowa "rodzic" i "rodzic" przywódca prawicowej Ligi obiecywał, że doprowadzi do uchylenia tej zmiany.

"Rodzic 1 i rodzic 2? Nie, mama i tata" - podkreślał Salvini.

Dekret o powrocie do poprzedniej wersji dowodów podpisał w styczniu tego roku.

Decyzję tę skrytykował koalicjant Ligi, Ruch Pięciu Gwiazd, a także stowarzyszenie włoskich gmin. Przeciwny był też szef urzędu ds. ochrony danych osobowych, który argumentował, że w niektórych szczególnych przypadkach, na przykład adopcji , nowelizacja może okazać dyskryminująca.

Burmistrz Turynu Chiara Appendino z Ruchu Pięciu Gwiazd oświadczyła zaś protestując przeciwko powrotowi "matki" i "ojca" do dowodów osobistych niepełnoletnich: "My jesteśmy zdania, że krok naprzód, jaki wykonano jest słuszny, a stanowisko Salviniego jest krokiem wstecz. Idziemy naprzód naszą drogą i nie cofniemy się".

Satysfakcję z przywrócenia poprzedniej wersji wyraził minister ds. rodziny i osób niepełnosprawnych Lorenzo Fontana z Ligi.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy