107,6 FM

Ponad 120 naukowców apeluje do TK ws. aborcji eugenicznej

Stu dwudziestu naukowców z różnych dziedzin zaapelowało do Trybunału Konstytucyjnego o rozpatrzenie w końcu skargi konstytucyjnej w sprawie aborcji eugenicznej i wprowadzenie jej zakazu. Z inicjatywą apelu wyszło Centrum Bioetyki Instytutu Ordo Iuris.

„Mając świadomość konieczności systemowego wsparcia osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin i bliskich chcemy zaznaczyć, że pierwszym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie zakazu przeprowadzania w Polsce aborcji eugenicznej, w sposób bezpośredni naruszającej prawo dziecka do życia. Jesteśmy do tego w sposób szczególny zobowiązani jako obywatele kraju, który przed laty rozpoczął globalną dyskusję na temat konieczności uchwalenia Konwencji o prawach dziecka” – piszą w apelu naukowcy.

Dokument podpisali naukowcy reprezentujący wiele dziedzin, m.in. prawo, medycynę, filozofię, teologię, biologię, czy politologię. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. prof. Adam Strzembosz – były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, prof. Jacek Bartyzel, prof. Grzegorz Kucharczyk, prof. Piotr Rieske, prof. Bogdan Chazan, prof. Alina Mirdo, ks. prof. Tadeusz Guz, ks. prof. Paweł Bortkiewicz, prof. Krystyna Ostrowska, prof. Władysław Sinkiewicz, prof. Paweł Jaroszyński, czy dr Bawer Aondo-Akaa.

Pismo ma związek z oczekiwanym przez wielu Polaków rozstrzygnięciem przez Trybunał Konstytucyjny wniosku posłów, którzy ponad rok temu poprosili o zbadanie zgodności z Konstytucją RP zapisów ustawy o planowaniu rodziny. Prośba ta dotyczy przepisów zezwalających na prenatalne uśmiercenie dziecka, u którego występuje podejrzenie pojawienia się schorzenia uniemożliwiającego lub utrudniającego mu samodzielna egzystencję.

Fakt pomijania przez Trybunał Konstytucyjny tak istotnej sprawy ma też znaczenie symboliczne w związku z obchodzoną w tym roku trzydziestą rocznicą ogłoszenia przez ONZ Konwencji o prawach dziecka. Ten dokument, stworzony z inicjatywy polskich naukowców, wskazuje na kluczowy charakter godności każdego dziecka. W jego preambule zaznaczono, że „dziecko, z uwagi na swoją niedojrzałość fizyczną oraz umysłową, wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej, zarówno przed, jak i po urodzeniu”.

„W pełni szanujemy niezależny oraz niezawisły charakter działań podejmowanych przez Trybunał Konstytucyjny. Z coraz większym niepokojem obserwujemy jednak jego niezrozumiałe milczenie w tej kwestii, która posiada szczególne znaczenie. Dotyczy przecież zdrowia i życia osób najmłodszych, najbardziej bezbronnych” – skomentował dr Błażej Kmieciak, Dyrektor Centrum Bioetyki Instytutu Ordo Iuris.

Naukowcy, którzy chcieliby poprzeć apel mogą to zrobić pod adresem apel-naukowcow@ordoiuris.pl.

« 1 »
 • Katolik k
  08.04.2019 13:41
  a miala to byc dobra zmiana.Wyszlo jak jest naprawde.
  doceń 3
 • WALERIA
  08.04.2019 14:47
  Nie ma przymusu aborcji, więc jak ktoś nie chce robić - nie musi, naprawdę! Zainteresujcie się już żyjącymi niepełnosprawnymi dziećmi i dramatycznym losem ich opiekunów! To jest najkrótsza droga do zaprzestania aborcji eugenicznej - pomoc i wsparcie państwa. Tymczasem obecnie są pozostawieni samym sobie!!!!
 • Dr Queen
  08.04.2019 14:49
  "niezrozumiałe milczenie w tej kwestii"- obłuda to hołd jaki występek oddaje cnocie. Jednakże osoby z tytułami dla prawdy mogą porzucić grzecznościowe formułki. PiS tylko na nie czeka. A tu trzeba w prostych, żołnierskich słowach. Nie mamy bowiem do czynienia z ludźmi dobrej woli tylko z socjalistami u koryta.
  doceń 6
 • Czloax
  08.04.2019 23:21
  Jak uczył kilka dni temu artykuł "Jak nie dać się zabić na SOR" (szpitalny oddział ratunkowy) największe szanse na przeżycie (uzyskanie pomocy) mają ci co najgłośniej krzyczą. Wiadomo, że dziecko zamknięte w łonie matki tej możliwości nie ma.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama