107,6 FM

Kard. Nycz o zabójstwie w warszawskiej parafii

- To mocne rekolekcje, które dostaliśmy przed Wielkim Tygodniem - mówi kard. Kazimierz Nycz, odnosząc się do zabójstwa w parafii św. Augustyna. Zapewnił o modlitwie za wszystkich, którzy ucierpieli, a także o nawrócenie sprawcy zabójstwa.

„Wiadomość o tym, co się wydarzyło wczoraj na terenie plebanii parafii św. Augustyna w Warszawie, była dla mnie szokiem. Z jednej strony momentalnie moje myśli poszły w kierunku rodziny, żony, dzieci zamordowanego mężczyzny, ojca jednego z kapłanów naszej archidiecezji, z drugiej strony w kierunku samej wspólnoty parafialnej. Mówiąc tak zupełnie po ludzku, jeżeli człowiek nie może być pewny nawet w takim miejscu, do którego przychodzi po posługę religijną, to jest wielki znak zapytania, co się z tymi naszymi czasami stało.

To zaskoczenie i zarazem smutek, trauma która się nam wszystkim udziela, zmusza do solidarności z tymi, którzy tak strasznie ucierpieli wskutek tego zabójstwa. Dla nas wszystkich będzie to też próba miłości i próba przebaczenia.

Niewątpliwie jest w tym wydarzeniu pewien mocny kawałek rekolekcji, które dostaliśmy przed Wielkim Tygodniem i starajmy się wyciągnąć z niego wnioski dla siebie. Chodzi o głęboki, duchowy wymiar całej tej sprawy, że ten człowiek który został zabity, wychodził od konfesjonału, był po spowiedzi. To sakrament, który wszystkim nam przynosi uwolnienie z grzechów i przygotowuje do śmierci. Ta czujność, że nie znamy dnia ani godziny swojej śmierci, została tu mocno wyeksponowana. Modlę się za zmarłego Marka, w nadziei, że spotkał już Chrystusa, bo był na to spotkanie gotowy.

Modlę się za wszystkich, za tych którzy ucierpieli najbardziej, za rodzinę, za wspólnotę parafialną, Drogę Neokatechumenalną, do której należał zmarły. Ale szczególnie modlę się w intencji sprawcy tego zabójstwa, żeby dobry miłosierny Pan jego także nawrócił, uzdrowił i otworzył na działanie dobra. Modlę się za nas samych, abyśmy w przededniu Triduum Paschalnego potrafili to wydarzenie przemyśleć, przemodlić i potraktować jako drogę również naszej Paschy” - napisał kard. Nycz.

 

« 1 »
 • 4
  12.04.2019 11:21
  To wszystko w mieście, gdzie rządzi Rafał Trzaskowski- mówiący pięknie o tolerancji i równouprawnieniu, a bocznymi drzwiami podsyca nienawiść do Kościoła i religii. Może Kard. Nycz wreszcie przebudzi się i wezwie tego pana do życia jak katolik, a nie tylko określania siebie tym mianem. Będzie bezpieczniej i tolerancyjniej! I w kościołach i w Warszawie.
  doceń 13
 • Tomasz
  12.04.2019 11:31
  Kardynalowie, Arcybiskupi, Biskupi wyjdzcie z budynkow kurii i wejdzie posrod ludzi! Onj na was czekaja a Was nie ma! Nie widac was posrod owczarni! Pasterze NIE WIDAC WAS POSROD NAS !
  doceń 10

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama