107,6 FM

Rafalska: Zdecydowana większość rodzin właściwie wydaje pieniądze z programu 500 Plus

Zdecydowana większość rodzin właściwie wydaje pieniądze z programu 500 Plus. Dane pokazują, że tylko w 1,5 tys. przypadków świadczenie zamieniono na pomoc rzeczową - powiedziała PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że z programu korzysta 3,6 mln dzieci.

Według opublikowanego w tym tygodniu sondażu CBOS ponad trzy piąte (62 proc.) Polaków ocenia obecną politykę państwa wobec rodziny co najmniej dobrze. Nieco więcej niż co czwarta (27 proc.) osoba uważa, że jest ona dostateczna, a 7 proc. - że niedostateczna. Autorzy badania podkreślili, że główny wpływ na taką ocenę ma właśnie wprowadzony w 2016 r. program Rodzina 500 Plus.

"Program Rodzina 500 Plus po trzech latach mocno wpisał się w naszą rzeczywistość społeczną. Wiemy, że jest akceptowany przez Polaków. Na podstawie ostatnich badań CBOS wiemy też, że Polacy częściej obserwują pozytywne niż negatywne skutki tego programu" - podkreśliła w rozmowie z PAP minister Rafalska.

Powołując się na sondaż, zwróciła uwagę, że politykę państwa wobec rodziny wysoko oceniają emeryci i rolnicy (po 73 proc.). Zdaniem minister emeryci "mają ugruntowany system wartości, bo sami borykali się z samodzielnym radzeniem sobie ze wszystkimi trudnościami i nie doświadczyli tego wsparcia".

"Natomiast na wsi zawsze było więcej rodzin wielodzietnych, głębsze ubóstwo, dlatego rolnicy szczególnie odczuli wpływ 500 Plus na sytuację rodzin" - wskazała szefowa MRPiPS.

Rafalska stwierdziła, że program jest też nieźle oceniany pod względem wpływu na wzrost liczby urodzeń. Według CBOS prawie co czwarty badany (24 proc.) twierdzi, że 500 Plus przyczynia się do wzrostu urodzeń w Polsce. Niespełna połowa Polaków (47 proc.) uważa, że świadczenie wychowawcze w niewielkim stopniu odgrywa tę rolę, a 23 proc., że w ogóle nie wpływa ono na liczbę urodzeń.

Z badania CBOS wynika również, że Polacy częściej obserwują pozytywne niż negatywne skutki programu, choć mimo upływu czasu od wejścia w życie świadczenia, dosyć często spotykają się z niemiłymi komentarzami.

"Zmartwiło mnie to, że utrwala się stereotyp, że Polacy w niewłaściwy sposób wydają pieniądze z programu 500 Plus. Jest to krzywdzące i przede wszystkim głęboko niesprawiedliwe, bo nie znajduje potwierdzenia w faktach. Taką opinię budujemy na podstawie przekłamań, niesprawdzonych informacji ze słyszenia, od znajomych albo najczęściej z mediów" - argumentowała minister.

Dodała, że w mediach często nagłaśnianie są sytuacje, które "w żaden sposób nie są reprezentatywne". "Ten aspekt programu jest bardzo precyzyjnie, uważnie i rzetelnie monitorowany przez nas. Gminy posiadają prawo do zamiany świadczenia pieniężnego na świadczenie rzeczowe w przypadkach ich niewłaściwego przeznaczania. Jednak gminy niezwykle rzadko z tego prawa korzystają" - powiedziała Rafalska.

"Na początku obowiązywania programu liczba zamienionych świadczeń wynosiła 2,5 tys. Ostatnie dane pokazują, że tylko w 1,5 tys. przypadków świadczenie zamieniono na pomoc rzeczową. To jest mikroskopijna skala problemu" - podkreśliła.

Minister rodziny wyjaśniła, że odpowiednie wydatkowanie pieniędzy ze świadczenia gminy weryfikują m.in. przez wywiad środowiskowy. "To mogą być zgłoszenia ze szkoły, przedszkola, od sąsiadów czy pomocy społecznej" - powiedziała.

"Wpływ na takie postrzeganie miał też ten wczesny pogląd, że rodziny nie będą wiedziały, jak te pieniądze dobrze wydatkować i to się utrwaliło, zanim zdążyło się w życiu zweryfikować" - dodała.

Według minister stereotypem jest także opinia, że program 500 Plus negatywnie wpływa na aktywizację zawodową kobiet. "Takiej sytuacji nie potwierdzają m.in. dane o rejestrowanym bezrobociu czy wskaźnik aktywności zawodowej kobiet" - podkreśliła.

Program Rodzina 500 Plus wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Zgodnie z projektem zmian w programie od 1 lipca 2019 r. 500 Plus będzie również przyznawane na pierwsze dziecko, bez względu na dochody rodziny.

« 1 »
 • GOść
  13.04.2019 08:20
  Pogratulować optymizmu w zaklinaniu rzeczywistości. Dane GUS pokazują wprost, że 500+ nie miał większego wpływu na liczbę urodzeń, a obecnie mamy tendencję spadkową. A już twierdzenie, że kobiety nie odchodzą z rynku pracy i uzasadnienie tego liczbą rejestracji bezrobotnych jest obrazą dla inteligencji obywateli, przecież wiadomo, że jak kobieta rezygnuje z pracy dla 500+, to nie rejestruje się jako osoba poszukująca pracy.
  doceń 3
 • 8080
  13.04.2019 10:15
  Dla mnie jest to program 500+++ ! GUS nie gus(ła), ale widzę gołym okiem zdecydowanie więcej rodzin z dziećmi na ulicach i w sklepach, mamy z dwójką maluchów, Kobiety w błogosławionym (tak!) stanie. Być może "dynamika" wzrostu nie jest liniowo w górę, ale być nie może. Kobiet w odpowiednim wieku jest ograniczona liczba, a te w wieku najlepszym są w sporej części na saksach gdzieś w Londynie, miasto w Anglii. Może zaczną wracać. W kraju rzucają pracę bo dostaną 500zł ? Przepraszam, a co to za praca, chyba jakieś niewolnictwo, do którego zmuszała je poprzednia polityka władz, świadoma i służąca konkretnym interesom zresztą. Na głupocie i nędzy najlepiej się zarabia, jak mawiał noblista dziś odziany w kodowską koszulkę do garnituru. Prawie darmowa siła robocza utrzymywanego w nędzy społeczeństwa budowała majątki nielicznych. To się urwało, i trudno się dziwić ich zajadłym protestom. Wreszcie Plus trzeci - w tych powszechnych niedługo 500+++ kryje się w znacznej części gigantyczna podwyżka dla Nauczycieli. Tylko muszą po nią sięgnąć. Korepetycje (już teraz powszechne), nowe formy zajęć dodatkowych i pozaszkolnych, atrakcyjne dla uczniów i opłacane przez rodziców, prywatne i społeczne szkoły - tylko pomysłowość nauczycieli i rodziców jest ograniczeniem. Ale ona się pojawi, a społeczeństwo będzie się stawać bardziej świadomym i aktywnym społeczeństwem. To też nie na rękę odwiecznym i absolutnym władcom nad biednym ludem, rzecz jasna. Pamiętajmy o tym przy jednych i drugich wyborach, bo to w każdej chwili może się zmienić i będzie tak jak było. Nie, nie tak, tylko znacznie gorzej.
 • gosc
  17.04.2019 12:16
  Jak dla mnie 500+ to zwykła obnizka podatków.
  doceń 0
 • Łukasz J.
  17.04.2019 12:36
  Słowo-klucz: redystrybucja majątku. Jak można niedostrzegać, że tzw. "państwo" oddaje w ten sposób obywatelom to, co zabrało w postaci podatków? Czyli - de facto - nie ma żadnej "darowizny", a jest dążenie do pewnej społecznej sprawiedliwości, do postawionych w programie celów. Zadaniem "państwa" jest mądre dzielenie i wydatkowanie środków, które wcześniej od ludzi zebrało. Czy 500+ jest mądre? Przecież ludzie tych pieniędzy nie chowają pod dywan, tylko wydają na bieżące potrzeby rodzin, lub oszczędzają (na przyszłość np. dzieci). A skoro wydają, to pieniądze generują popyt i wzrost gospodarczy. W ten sposób tworzą tzw. presję na wzrost zatrudnienia, czyli zmniejszają bezrobocie faktyczne. Jest tych mechanizmów więcej - wystarczy pomyśleć i poczytać. Niczego w obrazie programów społecznych nie zmieniają głosy "niezadowolonych", którzy akurat się "nie załapali" (bo np. nie mają dzieci). Programy tak, czy inaczej działają. Nie istnieje natomiast jeden, konkretny, 100% wskaźnik gospodarczy który to w sposób doskonale skorelowany z ponoszonymi nakładami pokaże.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama