107,6 FM

Abp Jędraszewski: Katedra Notre Dame to miejsce duchowej łączności między naszymi narodami

Katedra Notre Dame de Paris to miejsce duchowej łączności między naszymi dwoma narodami, francuskim i polskim - napisał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w liście do metropolity paryskiego abpa Michela Aupetit po pożarze katedry Notre Dame.

W liście przekazanym we wtorek PAP abp Jędraszewski przypomniał, że w poniedziałek cały świat poruszyła informacja o pożarze kościoła katedralnego Notre Dame de Paris.

"Widząc szkody, jakimi został dotknięty ten klejnot sztuki, a zarazem świadek wiary ludzi minionych wieków i obecnego czasu, łączę się w bólu z Waszą Ekscelencją i wszystkimi diecezjanami. Katedra Notre Dame de Paris to miejsce duchowej łączności między naszymi dwoma narodami, francuskim i polskim, co szczególnie podkreśla kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, Królowej Polski, wraz z relikwiami św. Jana Pawła II Wielkiego" - podkreślił metropolita krakowski.

Hierarcha dodał, że pomimo smutku z radością przyjął wiadomość o tym, że z pożaru ocalony został Najświętszy Sakrament oraz relikwie Korony Cierniowej Naszego Pana i tuniki świętego króla Ludwika.

"W tym czasie zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego modlę się do Bożej Opatrzności, aby uczucia, które zostały wywołane przez to bolesne wydarzenie, ożywiły wiarę synów Francuskiej Ziemi, a przez to wzmocniły również Najstarszą Córę Kościoła" - zaznaczył.

Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w paryskiej katedrze Notre Dame, został ugaszony we wtorek rano. Francuscy strażacy walczyli z ogniem ponad dziewięć godzin. Z informacji służb ratowniczych wynika, że podczas akcji gaszenia płomieni rannych zostało dwóch policjantów oraz jeden strażak.

We wtorek stołeczna prokuratura poinformowała, że pożar, który zniszczył katedrę Notre Dame, został prawdopodobnie wzniecony przypadkowo. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że katedra zostanie odbudowana.

« 1 »
 • Gość
  16.04.2019 18:38
  Bóg nie mieszka w świątyni zbudowanej przez ludzi (J 4, 21; Dz 17, 24)
  doceń 4
 • opodal
  17.04.2019 07:24
  Perła architektury ? ok. miejsce duchowych spotkań , więzi duchowe Europy ? jak najbardziej , bo jak się nią spojrzało okiem przybysza to wydawało się … że tam duchy się modlą nie ludzie , ludzie chodzili jak do muzeum , kontrast - we Francji rocznie powstaje 10 nowych meczetów i nie duchy tam się mdlą tylko ludzie .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama