107,6 FM

Po pożarze w Notre Dame przerwa we francuskim życiu politycznym

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wywrócił do góry nogami kalendarz polityczny we Francji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - pisze we wtorek AFP. Większość partii ogłosiło przerwę w kampanii wyborczej, prezydent Emmanuel Macron odwołał orędzie do narodu.

Poza planowanym na poniedziałkowy wieczór orędziem, w którym miał podsumować dotychczasowe protesty tzw. żółtych kamizelek i debatę o naprawie państwa, prezydent odwołał również zaplanowaną na środę konferencję prasową. Pałac Elizejski poinformował o odłożeniu przemówienia, dodając, że szef państwa wypowie się "w swoim czasie".

Również rząd zajmuje się obecnie "planem odbudowy" zniszczonej katedry. Premier Edouard Philippe zwołał we wtorek posiedzenie rządu w celu omówienia i przygotowania tych planów. Również środowe posiedzenie rządu - według Pałacu Elizejskiego - ma być poświęcone jedynie sprawie pożaru.

Od poniedziałkowego pożaru oblicze francuskiej opozycji, krytykującej wcześniej kroki władz, zmieniło się; cała klasa polityczna, jednym głosem z Macronem, łączy się w bólu z narodem - informuje francuska agencja prasowa.

We wtorek większość ugrupowań politycznych ogłosiła co najmniej 24-godzinną przerwę w kampanii przed zaplanowanymi na koniec maja wyborami europejskimi.

Przewodniczący głównej opozycyjnej partii Republikanie Laurent Wauquiez odwołał planowany na wtorek wiec w Nimes, na południu kraju, gdzie miał oficjalnie rozpocząć kampanię.

Z kolei stojąca na czele kampanii koalicji "Renesans", stworzonej przez prezydencką partię La Republique En Marche, Nathalie Loiseau poinformowała o zawieszeniu kampanii do odwołania.

Również skrajnie prawicowe Zgromadzenie Narodowe ogłosiło wstrzymanie kampanii "do kolejnej wypowiedzi" prezydenta Macrona.

Zawieszenie działań przedwyborczych zapowiedziała także znajdujący się na różnych listach przedstawiciele lewicy i zieloni.

Z kolei skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona, która z zadowoleniem przyjęła odłożenie orędzia Macrona i wezwała do "24-godzinnej politycznej przerwy", postanowiła utrzymać spotkania zaplanowane na wtorek wieczorem.

Pożar w słynnej katedrze Notre Dame początkowo objął iglicę i dach nawy poprzecznej, a następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Do północy pożar udało się opanować na tyle, że strażacy podali, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Prezydent Francji zapowiedział odbudowę świątyni.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama