107,6 FM

Arcybiskup Paryża: Jaka jest różnica między stosem kamieni a katedrą?

O tym, że do odbudowania Kościoła potrzeba, aby wszyscy ochrzczeni powrócili do łaski i żarliwości otrzymanych na Chrzcie, mówił w homilii podczas Mszy Krzyżma arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Liturgia sprawowana w kościele Saint Sulpice (św. Sulpicjusza), zgromadziła tysiące wiernych w środę wieczorem.

W homilii arcybiskup Paryża wskazał na różnicę pomiędzy kamienną budowlą a Kościołem, który jest namaszczony i naznaczony Bożą obecnością. "Jaka jest różnica między stosem kamieni a katedrą? Taka sama, jak między zlepkiem komórek, a osobą ludzką. Stos kamieni i zlepek komórek, jest tylko bezkształtnym zbiorem. W katedrze i w osobie ludzkiej jest pewna zasada organizacyjna, zasada jedności, inteligencja stwórcy. Kolejną kwestią, która łączy katedrę i osobę ludzką jest namaszczenie, które mogą otrzymać, aby dać wyraz transcendencji, boskiej obecności, która nadaje im charakter sakralny" - mówił abp Aupetit.

Hierarcha przypomniał, że podobnie jak katedra paryska, tak i wszyscy chrześcijanie są namaszczeni, co staje się dla nich źródłem wyjątkowych łask, ale też specjalnego posłannictwa we współczesnym świecie. "nasz Kościół, to żywe kamienie, które otrzymały namaszczenie. Ten lud wiernych, którzy także wiedzą, że są naczyniem obecności. Przypomina o tym św. Paweł, kiedy mówi do chrześcijan: 'Wy jesteście świątynią Boga'".

Mówiąc o odbudowie zniszczonej w pożarze paryskiej katedry, przypomniał, już po raz kolejny w ostatnich dniach, że bardziej, niż o odbudowanie budynku, chodzi dziś o odnowę wspólnoty wierzących, co nie może się dokonać bez powrotu do tożsamości chrześcijańskiej, budowanej na sakramentach. Ale musimy też podnieść Kościół. "Aby wszyscy ochrzczeni, którzy otrzymali namaszczenie Chrystusa, kapłana, proroka i króla, odnaleźli żarliwość swoich początków, powrócili do tej nadzwyczajnej łaski, którą otrzymali, stając się pewnego dnia dziećmi Boga. Trzeba też, aby namaszczenie, które otrzymali podczas bierzmowania, ukazało pełnię darów Ducha Świętego, który jest wyrazem miłości samego Boga. Musi ich ono wypełnić radością tak, aby budowali wokół siebie cywilizację miłości" - apelował arcybiskup. W sposób szczególny zwrócił się do kapłanów, diakonów i osób konsekrowanych, a na koniec zawierzył Kościół i jego odnowę Matce Bożej.

"Razem, drodzy bracia i siostry, dzięki darom Ducha Świętego, który przychodzi do nas od Ojca i przez Syna, odbudujemy nasz Kościół. Zawierzmy się też Matce Bożej, która wciąż trwa, nawet u stóp krzyża, gdzie jej Syn nam ją powierzył, a nas powierzył jej, całej pięknej Świętej Dziewicy Maryi. Tak, Matko Boża Paryża, módl się za nami" - zakończył.

« 1 »
  • Tad usa
    18.04.2019 09:17
    Ja tez sie modle aby cala Francja powrocila do Boga.I wy rodacy tez sie o to modlcie. Wyobrazcie sobie ten kraj w rekach muzulmanow ? Z bronia atomowa w silosach?
    doceń 8

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama