107,6 FM

Arcybiskup Paryża: Jaka jest różnica między stosem kamieni a katedrą?

O tym, że do odbudowania Kościoła potrzeba, aby wszyscy ochrzczeni powrócili do łaski i żarliwości otrzymanych na Chrzcie, mówił w homilii podczas Mszy Krzyżma arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Liturgia sprawowana w kościele Saint Sulpice (św. Sulpicjusza), zgromadziła tysiące wiernych w środę wieczorem.

W homilii arcybiskup Paryża wskazał na różnicę pomiędzy kamienną budowlą a Kościołem, który jest namaszczony i naznaczony Bożą obecnością. "Jaka jest różnica między stosem kamieni a katedrą? Taka sama, jak między zlepkiem komórek, a osobą ludzką. Stos kamieni i zlepek komórek, jest tylko bezkształtnym zbiorem. W katedrze i w osobie ludzkiej jest pewna zasada organizacyjna, zasada jedności, inteligencja stwórcy. Kolejną kwestią, która łączy katedrę i osobę ludzką jest namaszczenie, które mogą otrzymać, aby dać wyraz transcendencji, boskiej obecności, która nadaje im charakter sakralny" - mówił abp Aupetit.

Hierarcha przypomniał, że podobnie jak katedra paryska, tak i wszyscy chrześcijanie są namaszczeni, co staje się dla nich źródłem wyjątkowych łask, ale też specjalnego posłannictwa we współczesnym świecie. "nasz Kościół, to żywe kamienie, które otrzymały namaszczenie. Ten lud wiernych, którzy także wiedzą, że są naczyniem obecności. Przypomina o tym św. Paweł, kiedy mówi do chrześcijan: 'Wy jesteście świątynią Boga'".

Mówiąc o odbudowie zniszczonej w pożarze paryskiej katedry, przypomniał, już po raz kolejny w ostatnich dniach, że bardziej, niż o odbudowanie budynku, chodzi dziś o odnowę wspólnoty wierzących, co nie może się dokonać bez powrotu do tożsamości chrześcijańskiej, budowanej na sakramentach. Ale musimy też podnieść Kościół. "Aby wszyscy ochrzczeni, którzy otrzymali namaszczenie Chrystusa, kapłana, proroka i króla, odnaleźli żarliwość swoich początków, powrócili do tej nadzwyczajnej łaski, którą otrzymali, stając się pewnego dnia dziećmi Boga. Trzeba też, aby namaszczenie, które otrzymali podczas bierzmowania, ukazało pełnię darów Ducha Świętego, który jest wyrazem miłości samego Boga. Musi ich ono wypełnić radością tak, aby budowali wokół siebie cywilizację miłości" - apelował arcybiskup. W sposób szczególny zwrócił się do kapłanów, diakonów i osób konsekrowanych, a na koniec zawierzył Kościół i jego odnowę Matce Bożej.

"Razem, drodzy bracia i siostry, dzięki darom Ducha Świętego, który przychodzi do nas od Ojca i przez Syna, odbudujemy nasz Kościół. Zawierzmy się też Matce Bożej, która wciąż trwa, nawet u stóp krzyża, gdzie jej Syn nam ją powierzył, a nas powierzył jej, całej pięknej Świętej Dziewicy Maryi. Tak, Matko Boża Paryża, módl się za nami" - zakończył.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama