107,6 FM

Dworzec w Chebziu wyróżniony w konkursie "Zabytek zadbany"

Dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej-Chebziu - obecnie biblioteka - otrzymał w Gdyni wyróżnienie w konkursie "Zabytek zadbany".

Dawny dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej-Chebziu to dzisiaj Miejska Biblioteka Publiczna i główny punkt centrum przesiadkowego. Prace nad jego odnowieniem zakończyły się w grudniu zeszłego roku. Doceniło je jury konkursu "Zabytek zadbany".

Dworzec w Chebziu otrzymał wieczorem 24 kwietnia wyróżnienie w kategorii "Adaptacja obiektów zabytkowych". Wraz z nim wyróżniono Prochownię Starą Aptekę - obecnie scenę Teatru Wybrzeże w Gdańsku i kamienicę przy placu Solnym 4, gdzie obecnie mieści się siedziba fundacji i instytucji kultury Op Enheim we Wrocławiu. Tytuł laureata w tej kategorii jury przyznało dworcowi kolejowemu w Kościerzynie w województwie pomorskim.

Dworzec w Chebziu pochodzi z końca XIX wieku. Miasto Ruda Śląska kupiło go od PKP w 2016 roku za niespełna milion złotych.

Za 8 mln zł budowla została pieczołowicie odrestaurowana. Dodano też nowe elementy, m.in. ogrzewanie podłogowe, żeby podróżni zimą mogli czekać tutaj na przesiadkę w komfortowych warunkach.

Konkurs "Zabytek zadbany" organizują minister kultury i dziedzictwa narodowego i generalny konserwator zabytków. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Obok dworca w Rudzie Śląskiej-Chebziu jury doceniło jeszcze jeden zabytek z województwa śląskiego. W kategorii specjalnej "Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem" laureatem został kościół św. Jerzego w Gliwicach-Ostropie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama