107,6 FM

Na Jasnej Górze modlitwa wynagradzająca za profanację

Gospodarze sanktuarium na Jasnej Górze - ojcowie paulini, mieszkańcy Częstochowy oraz pielgrzymi zanosili w sobotę i niedzielę modlitwę wynagradzającą w związku z profanacją wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej.

"Wielki ból przeszywa serce nas posługujących, tu na Jasnej Górze, ale myślę, że wszystkich Polaków. Apelujemy, aby niezależnie od przekonań i poglądów szanować uczucia religijne ludzi wierzących" - prosił przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra podczas sobotniego Apelu Jasnogórskiego.

W modlitwę ekspiacyjną włączyli się pielgrzymi odwiedzający licznie Częstochowę w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, a także mieszkańcy miasta.

Do profanacji doszło w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku. W sobotę rano parafianie poinformowali jej proboszcza, że zauważyli wokół kościoła, m.in. na koszach i przenośnych toaletach, plakaty ze sprofanowanym wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Aureole przedstawionych na obrazie Maryi i Dzieciątka zamiast złotego koloru miały barwy tęczy.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że to zdarzenie napełniło Polaków "bólem i niepokojem". Głos w tej sprawie zabrał również szef MSWiA Joachim Brudziński, który podkreślił, że "nie może być zgody w imię pseudotolerancyjnych »happeningów« na kulturowe barbarzyństwo". Zapowiedział też, że policja z urzędu zajmie się sprawą profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w Płocku.

« 1 »
 • velario-new
  29.04.2019 13:51
  Przestępstwo obrazy uczuć religijnych może zostać popełnione tylko w ten sposób, że sprawca działa "znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych" (art. 196 k.k.). Przedmiot czci religijnej nie został znieważony - ponieważ jest nim obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a ten znajduje się na Jasnej Górze i w wyniku płockiego incydentu nie doznał żadnego uszczerbku. Gdyby nawet jednak przyjąć, że pojęcie "przedmiotu" użyte w tym przepisie obejmuje także "podmiot" kultu (postać czczoną w danej religii), to trzeba by było uznać, że kolory mogą mieć moc znieważającą, a to koncepcja dosyć osobliwa.
  doceń 12
 • tomaszl
  29.04.2019 16:15
  I to jest niestety wielki dramat współczesnego katolicyzmu w Polsce. Jak wyszydzano ostatnio strajkujących nauczycieli czy jak "patriotyczne" marsze pełne są nienawistnych haseł to Kościół milczy.
  Jak buduje się groby w wersji z Płocka to Kościół milczy.
  Ale jak ktoś, kto nie jest katolikiem robi prowokacje z obrazem MB to od razu larum. Najpierw trzeba by podobne ekspiacje zrobić i za ten grób z Płocka i za to co wypisywani katolicy wobec strajkujących nauczycieli.
  doceń 16
 • pcc
  29.04.2019 19:51
  Ludzie, tęcza to znak przymierza z Noem. Oburzenie tęczą jest objawem tego, że katolicy pozwolili sobie zabrać ten biblijny symbol.
 • gość
  30.04.2019 21:27
  Przedmiot czci religijnej nie został znieważony Velarionew bo to nie oryginał tylko kopia? Nie wierzę własnym uszom i niniejszym skreślam kolegę Velario z listy czytanych komentatorów.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama