107,6 FM

Gowin: Zakaz handlu w niedzielę nie ma negatywnego wpływu na gospodarkę

Zdania wśród przedsiębiorców na temat zakazu handlu w niedziele są bardzo podzielone. Trzeba wyważyć różne racje; myślę, że w tej sprawie za wcześnie na korektę - powiedział w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin.

Gowin pytany w programie "Money. To się liczy" portalu money.pl o to, czy planowane są zmiany w ustawie zakazującej handlu w niedziele stwierdził, że zdania na ten temat są wśród przedsiębiorców bardzo podzielone. "To nie jest tak, żeby dane ekonomiczne przemawiały za likwidacją zakazu" - dodał.

Wicepremier przywołał wnioski z opublikowanej na początku kwietnia analizy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ws. ograniczenia handlu w niedziele. MPiT nie rekomendowało wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele.

"Wnioski sformułowane przez panią minister Emilewicz (...) były być może zaskakujące" - ocenił Gowin. "Otóż ten zakaz - pomijając już kwestie społeczne, pomijając fakt, że zmienia postawy konsumenckie, że jest w przytłaczającej większości dobrze oceniany przez pracowników handlu - ten zakaz nie ma negatywnego wpływu na gospodarkę" - podkreślił.

Jak dodał, po rozpoczęciu procesu wprowadzania zakazu handlu w niedziele wzrosły też zyski z krajowej turystyki weekendowej. W sprawie zakazu handlu trzeba więc "wyważyć różne racje" - ocenił Gowin. "Myślę, że w tej sprawie za wcześnie na korektę" - dodał.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

« 1 »
 • św Eufenia
  29.04.2019 13:23
  Nigdy nie korzystam z zakupów w niedzielę wiec w żaden sposób nie odczuwam zamkniętych sklepów zresztą jeden dzień bez zakupów każdy wytrzyma.
  doceń 7
 • Bezimienny
  29.04.2019 14:01
  Wzrost turystyki weekendowej dla tych, którzy wyjeżdżali od lat widoczny jest gołym okiem. W górach tłumy. Ale nie narzekam: niech ludzie lepiej tak spędzają czas niżby mieli kisić się w domach i nie doświadczać piękna. Myślę zresztą, że swoja rolę odegrało tu przede wszystkim 500+ Dawniej rodzin z dziećmi nie było wiele. Teraz całkiem sporo.
 • gosc
  29.04.2019 14:52
  Żabka uporczywie łamie zakaz handlu w idiotyczny sposób tłumacząc się byciem "placówką pocztową" - choć ani jeden klient w ani jednej żabce nie nadał nigdy ani jednego listu. Pic na wodę taka ustawa, skoro może ją obejść sklep "na każdym rogu" i państwo kompletnie nic z tym nie robi.
 • Bożena
  12.05.2019 23:26
  Smutne, że pan Gowin świadomie pomija ważne fakty związane z tą ustawą, choćby takie, że 16 tysięcy małych osiedlowych sklepów padło z jej powodu. To jednak dramat tysięcy ludzi, handlowców i ich rodzin, to chyba powinno być ważniejsze niż „dane ekonomiczne”.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama