107,6 FM

Próba przewrotu w Wenezueli

Przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaido oświadczył we wtorek, że rozpoczęła się "końcowa faza" jego planu odsunięcia od władzy Nicolasa Maduro i wezwał Wenezuelczyków oraz armię do poparcia go, aby zakończyć "uzurpację" Maduro.

Poniżej publikujemy twity, w których Guaido zaapelował o poparcie. "Narodowe siły zbrojne podjęły właściwą decyzję i liczną na poparcie wenezuelskiego narodu" - mówił Guaido w nagraniu wideo zamieszczonym na jego koncie na Twitterze. Na nagraniu, które zostało zrobione w bazie lotniczej La Carlota w Caracas, Guaido przemawia w towarzystwie kilku osób w wojskowych mundurach oraz opozycyjnego polityka Leopoldo Lopeza, który od prawie dwóch lat przebywa w areszcie domowym.

Sytuację na bieżąco obserwuje i relacjonuje na Twitterze polski dziennikarz Tomasz Surdel. Oto niektóre jego twity:

W Wenezueli od ponad trzech miesięcy trwa stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro przewodniczący kontrolowanego przez opozycję parlamentu Juan Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju i uznał prezydenturę rywala za nielegalną. Jako pierwsze Guaido za prawowitego reprezentanta Wenezueli uznały Stany Zjednoczone, a ich śladem poszło ok. 50 innych państw, w tym większość członków UE.

« 1 »
  • Maryja!
    15.02.2020 13:09
    Prawdziwym celem polityki państw zachodnich powinna być interwencja humanitarna w regionach świata uważanych za dysfunkcyjne w celu przywrócenia im stabilności z wyłączeniem realizacji własnej racji stanu. Powinno się to odbywać na mocy rezolucji RB NZ albo na mocy współpracy całej społeczności międzynarodowej niezaangażowanej bezpośrednio w konflikt w celu ekonomicznego wsparcia rozwoju tych państw poprzez wydatki większe niż te przeznaczane na ODA. Te dwie możliwości nie wyczerpują problemów państw dysfunkcyjnych ponieważ ich dysfunkcyjnosc pośrednio wpływa na osłabianie suwerenności państw zachodnich i demokracji z racji dyfuzji zagrożeń i wyzwań dla społeczności międzynarodowej. Dobrze że przywódca Sudanu Bashir stanie w końcu przed MTK. Nie można także angażować się w konflikt który będzie długotrwały chociaż przykład Wietnamu pokazuje że dopiero afera Watergate przekreśliła szansę na zwycięstwo. Inna możliwość poza interwencją i wsparciem ekonomicznym to dialog ze społecznością międzynarodową w celu wywarcia presji na rezimy autorytarne. W przypadku Chin tak szybko nie nastąpi zmiana ponieważ to zgoda Zachodu na rozwój ekonomiczny Państwa Środka warunkuje osiąganie przewag poprzez wzrost potęgi co należy równoważyć zgodnie z teorią Bartosiaka. Wenezuela może nie być tak łatwo demokracja ponieważ Maduro ma wciąż silne wsparcie z zewnątrz i wewnątrz chociaż wielu popiera Guaido. Być może będzie to kazus Bashira. Społeczność międzynarodowa niestety jest podzielona w wielu sprawach których żywotne interesy mocarstw P5 mogą uniemożliwiać porozumienie. Przykładowo jeżeli Rosja prowadzi wojnę hybrydową na Ukrainie i reaguje dopiero na silną presję społeczności międzynarodowej ze względu na kryzys gospodarczy który częściowo ją dotknął to taka polityka stoi w sprzeczności z zasadami Karty NZ. Podobnie kiedy Chiny chcą zapewnić sobie żeglugę na Morzu Poludniowochinskim kosztem innych państw regionu. Kolejny przykład to Syria gdzie jest używane weto. Dziś uważam że jest za późno na zmianę reżimu w Syrii. Taką interwencję mogła i powinna przeprowadzić administracja Busha.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama