107,6 FM

Kard. Parolin o reformie Kurii Rzymskiej i kryzysie Europy

Utworzenie superdykasterii misyjnej nie oznacza, że w Kurii Rzymskiej zmniejszy się znaczenie Kongregacji Nauki Wiary. Wiarę trzeba głosić w jej czystej i integralnej postaci – oświadczył watykański sekretarz stanu. W wywiadzie dla agencji ACI kard. Pietro Parolin odniósł się projektu nowej Konstytucji apostolskiej, która reguluje działalność Kurii Rzymskiej.

Jedną z najważniejszych zmian jest utworzenie wielkiej dykasterii misyjnej, która powstanie z połączenia Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Przywrócona też zostanie dykasteria charytatywna, którą do niedawna była Papieska Rada Cor Unum. Jej miejsce zajmie Urząd Dobroczynności Apostolskiej.

Komentując te zmiany kard. Parolin zaleca, by nie przywiązywać zbyt wielkiej wagi do hierarchii. „Cała Kuria Rzymska jest na służbie Papieżowi. Teraz dodatkowo ma być na służbie biskupów, ale w rzeczywistości zawsze tak było. Poprzez Papieża, Kuria zawsze służyła również biskupom” – podkreślił sekretarz stanu. Natomiast postawienie w Kurii na pierwszym miejscu Kongregacji ds. Ewangelizacji to przejaw tego, że ten pontyfikat kładzie silny akcent na sprawy misji. Zdaniem kard. Parolina nie umniejsza to jednak znaczenia Kongregacji Nauki Wiary, która jest nadal bardzo ważna.

Watykański sekretarz stanu odniósł się również do sytuacji na naszym kontynencie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. „Europa znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, trzeba to uczciwie przyznać. Dzieje się tak ponieważ zaniedbano wartości, które odwołują się do dziedzictwa chrześcijańskiego, takich jak solidarność i subsydiarność” – powiedział kard. Parolin. Jego zdaniem Europa musi przede wszystkim odnaleźć swą duszę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Slawek
  02.05.2019 16:26
  Drogi Kardynale,
  doceń 1
 • Slawek
  02.05.2019 16:50
  Drogi Kardynale,To Ty reprezentujesz Kurie Rzymska i mowisz, ze Europa znajduje się w bardzo trudnej sytuacji..... Dzieje się tak ponieważ zaniedbano wartości, które odwołują się do dziedzictwa chrześcijańskiego, takich jak solidarność i subsydiarność” To prawda, ze Europa znajduje sie w kryzysie ale niestety nie masz racji mowiac, ze Europa zaniedbala wartosci solidarnosci i subsydiarnosci. Europa zaniedbala wiare w Jezusa Chrystusa i dlatego stala sie martwa. To Twoje spostrzezenie obawia mnie lekiem odnosnie reformy Kurii Rzymskiej, dlatego ze glowna zasada tej reformy bedzie promocja wartosci obecnego papieza wraz z Toba na czele takich jak braterstwa,subsydiarnosci dbanie o ziemie i klimat , imigracja itp a wszystko to bedzie sie opieralo na milosierdziu czyli towarzyszeniu za cene wiary i prawdy, za cene krwi naszego Zbawiciela. I tak powoli z katolicyzmu zrobicie robta co chceta.
  doceń 12
 • DREM0R
  02.05.2019 23:30
  Ciekawe, czy te słowa usłyszy polski premier, który tak dużo mówi o "rechrystianizacji" Europy, podczas gdy to Polska jest postrzegana jako kraj, który wyłamuje się z europejskiej solidarności.
  doceń 1
 • TomaszL
  04.05.2019 07:09
  Europa, a dokładniej mieszkańcy Europy nie znaleźli się w "kryzysie" przez przypadek. Kościół, kiedyś wyznacznik ładu moralnego i społecznego, dziś w Europie jest w wielkim kryzysie. I wielu ludzi straciło orientacje lub co widać po atakach na Kościół wręcz odrzuciło Kościół.
  Więc może warto nie mówić o trudnej sytuacji Europy, ale bardzo trudnej sytuacji Kościoła w Europie.
  Niestety także w Polsce, gdzie Kościół ostatnio wiele czyni, aby wielu katolików porzuciło Jego mury.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama