107,6 FM

Wiemy, kto budował Stonehenge

Jedna z największych tajemnic tajemnic świata została rozwikłana.

Przez setki lat geolodzy i badacze całego świata próbowali odkryć w jaki sposób mogły powstać najsłynniejsze kamienne kręgi sprzed 3 tyś lat p.n.e. Tajemniczy obiekt budził od zawsze wiele emocji i domysłów. Powstało na jego temat wiele teorii. Byli i tacy, którzy powstanie megalitycznej budowli przypisywali obcym cywilizacjom kosmicznym...

Słynna kamienna budowla znajduje się w hrabstwie Wiltshire, 140 km od centrum Londynu i jest jednym z najbardziej symbolicznych obiektów turystycznych w Anglii. Każdego roku odwiedza ją ponad milion osób. Jej budowla rozciągnięta była na wiele etapów i trwała w sumie ponad 1300 lat.

Co do przeznaczenia, naukowcy zgadzają się, że była swojego rodzaju świątynią, miejscem kultu Słońca i Księżyca, ale także stanowiła obserwatorium astronomiczne (czy raczej astrologiczne). W okolicach Stonehenge był także obszar, na którym chowano zmarłych. Stonehenge mogło też być miejscem, gdzie debatowała starszyzna, czymś w rodzaju lokalnego parlamentu.

Teraz, dzięki najnowszej analizie DNA szczątków, odkrytych w pobliżu kamieni, udało się znaleźć odpowiedź na pytanie: kto budował Stonehenge?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • jeż_jj
  05.05.2019 22:12
  3000 lat p.n.e. to 3000 lat przed narodzeniem Chrystusa. Warto by o tym pamiętać w katolickim czasopiśmie
  doceń 3
 • gut
  07.05.2019 15:47
  Niezłe, niezłe! ;->
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama