107,6 FM

Papież: Świat migrantów i uchodźców jak krzyż ludzkości

"Świat migrantów i uchodźców jest trochę jak krzyż ludzkości" - powiedział w poniedziałek papież Franciszek podczas spotkania z nimi w ośrodku koło Sofii. W drugim dniu wizyty w Bułgarii Franciszek odwiedził centrum dla migrantów głównie z Iraku i Syrii.

W ośrodku mieszczącym się w dawnej szkole w dzielnicy Wrażdebna przebywa około 50 osób, które czekają na uregulowanie swojego statusu. Centrum prowadzi Caritas. Działający tam dziecięcy chór wystąpił przed papieżem, a Franciszek otrzymał w darze wykonane przez najmłodszych rysunki.

"Dziękuję za waszą dobroć, życzę wszystkiego najlepszego wam i waszym współobywatelom, którzy pozostali w ojczyźnie" - zwrócił się papież do uchodźców w czasie swej prywatnej wizyty.

Podziękował mieszkańcom ośrodka za gościnność oraz za pieśni, które - jak to ujął - niosą radość w ich trudnej drodze.

"Wasza droga nie jest łatwa, ona jest pełna bólu. Musieliście opuścić ojczyznę i szukać nowej. Lecz zawsze pozostaje nadzieja. Świat jest pełen migrantów, ludzi, którzy szukają nowego miejsca do życia, a ich droga jest krzyżem" - powiedział.

W swoim niedzielnym przemówieniu podczas ceremonii powitania w Sofii papież wezwał bułgarskie władze, aby nie zamykały oczu i serc na migrantów. Franciszek nazwał Bułgarię "miejscem spotkania między wieloma kulturami i cywilizacjami, mostem między Europą Wschodnią a Południową, otwartą bramą na Bliski Wschód". "Tutaj różnorodność (...) jest postrzegana jako szansa, bogactwo, a nie powód do konfliktu" - dodał.

W Bułgarii, gdzie jeszcze trzy, cztery lata temu przebywało kilka tysięcy migrantów, obecnie jest ich kilkuset.

We wszystkich ośrodkach w kraju, obliczonych na 7 tys. osób, znajduje się ich około 350. Według oficjalnych danych bułgarskich władz presja migracyjna na granicy z Turcją, gdzie zbudowano ogrodzenie ochronne, jest praktycznie zerowa. Pilnie strzeżona jest także granica z Grecją.

Migranci, którzy przedostają się do Bułgarii zmierzają przede wszystkim do Europy Zachodniej. Warunki w bułgarskich ośrodkach i udzielane przez bułgarskie władze świadczenia są dla migrantów niezadowalające. Z drugiej strony, stosunek ludności do nich jest negatywny. W wielu miejscowościach, w których władze zamierzały umieścić migrantów, wybuchały protesty, dochodziło do konfliktów.

« 1 »
 • Tomek
  06.05.2019 09:07
  Można by tych bidoków umieścić w pałacu papieskim, który od lat stoi pusty.
  doceń 18
 • gosc
  06.05.2019 17:27
  Jaki krzyż??? toż to zwyczajna inwazja, podbój Europy przez islam, hidżra. Trzeba jej polożyć kres, no chyba że chce się zniszczyć cywilizację zachodnią wyrosłą bądz co bądz na chrześcijaństwie
  doceń 21
 • paweł
  06.05.2019 18:46
  Ludzie otwórzcie oczy, przecież to jest najazd, inwazja islamu na nasz kontynent. Trzeba to zatrzymać a nie otwierać sie jeszcze bardziej.
  doceń 22
 • Batrahe
  07.05.2019 10:40
  Przykre, że w XXI wieku ludzie muszą tak cierpieć.
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama