107,6 FM

Porsche zapłaci 535 mln euro w związku z aferą dieslową

Niemiecka prokuratura poinformowała we wtorek o nałożeniu na firmę Porsche kary w wysokości 535 mln euro w związku z aferą dieslową. Zdaniem śledczych producent sprzedawał samochody, które nie spełniały norm emisji spalin.

Należące do Volkswagena Porsche nie odwoła się od tej decyzji - podała prokuratura.

Śledczy ze Stuttgartu w południowej części Niemiec tłumaczyli, że oddział ds. rozwoju firmy nie wywiązał się ze swych obowiązków co w konsekwencji doprowadziło do sprzedaży na globalnych rynkach samochodów z silnikami Diesla, które nie spełniały wymogów środowiskowych.

Porsche potwierdziło otrzymanie kary i dodało, że tym samym postępowanie prokuratury w ich sprawie dobiegło końca.

Skandal emisyjny Volkswagena ujrzał światło dzienne we wrześniu 2015 roku w wyniku dochodzenia Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Ujawniono wówczas, że niemiecki koncern oszukiwał przy pomiarze emisji szkodliwych tlenków azotu w silnikach Diesla montowanych w swoich samochodach. Firma z Wolfsburga przyznała się do zastosowania urządzeń udaremniających w 11 mln pojazdów na całym świecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • podajnik
  08.05.2019 09:09
  To jest ta słynna niemiecka rzetelność w walce z emisją dwutlenku węgla?
  Samochód miał spalać 3,9 Litra, ale tylko w testach gdy udawał, a poza testami spalał 8 Litrów.
  Emisja CO2 wynosiła 86 gramy w europejskim teście NEDEC, 140 gramów w amerykańskim teście WLTP a w rzeczywistości 170 gramów.
  doceń 2
 • kasjer
  08.05.2019 09:29
  0,5 mld euro to śmieszna kara, biorąc pod uwagę że ich roczne przychody to 30 mld eur, a zysk 3.5 mld eur (nie licząc inwestycji). Może swoje kary dołożą inne kraje, np. USA.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama