107,6 FM

Internetowy pomnik dla żołnierzy wyklętych

Powstał internetowy katalog żołnierzy wyklętych. To pierwsza tego typu baza z danymi uczestników powojennego powstania antykomunistycznego.

Fundacja Kwartalnika "Wyklęci" stworzyła portal listawykletych.pl. To miejsce, w którym chce zgromadzić maksymalnie dużo nazwisk, pseudonimów i podstawowych danych o żołnierzach i działaczach powojennego podziemia niepodległościowego.

Strona internetowa wystartowała 8 maja. Każdy chętny może dodać biogram żołnierza wyklętego. Zgłoszenia będą weryfikowane przez specjalistów.

 - Brakowało dotychczas miejsca, gdzie publikowane będą najważniejsze informacje o żołnierzach wyklętych. Pamiętajmy, że przez szeregi podziemia w okresie powojennym przewinęło się od 120 do 180 tysięcy osób. Aby znaleźć informacje o konkretnej postaci, trzeba było przewertować stosy publikacji – często niskonakładowych, a tym samym niedostępnych – albo liczyć na łut szczęścia. Wyszukiwarka internetowa też nie zawsze dawała zadowalające rezultaty – mówi Kajetan Rajski, redaktor naczelny Kwartalnika „Wyklęci” i twórca portalu.

Strona wystartowała z ponad tysiącem życiorysów. Często informacje o poszczególnych żołnierzach są szczątkowe, dlatego redakcja zaprasza internautów do poszerzania bazy poprzez edytowanie haseł już istniejących, a także dodawanie nowych biogramów – szczególnie bohaterów lokalnych. Inicjatywę można również wesprzeć finansowo.

- Przyświecają nam słowa Zbigniewa Herberta z wiersza „Pan Cogito o potrzebie ścisłości”: „Jak trudno ustalić imiona wszystkich tych, co zginęli w walce z władzą nieludzką…”. Wiemy, że to trudne zadanie, niemal niemożliwe. Mamy jednak świadomość, że budujemy w ten sposób w przestrzeni internetowej pomnik żołnierzom wyklętym - podkreśla Kajetan Rajski.

Inicjatywę internetowej bazy popiera Marek Franczak, syn ostatniego Żołnierza Wyklętego sierż. Józefa Franczaka „Lalusia”.

- To potrzebna inicjatywa. Przy wielu pseudonimach nadal figuruje zamiast imienia i nazwiska „NN”. A ludzie ci nie mogą zostać zapomniani – oddawali życie i cierpieli za wolną Polskę - stwierdza Marek Franczak.

Portal listawykletych.pl funkcjonuje pod patronatem honorowym ministra Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • DREM0R
    08.05.2019 17:17
    Słuszna inicjatywa. Mam nadzieję tylko, że nazwiska bohaterów nie będą pojawiać się obok nazwisk zbrodniarzy.
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama